پرچم کشورهای دنیا از جمله کشورهای اروپایی، آسیایی، آفریفایی، آمریکایی و… را در این مطلب بررسی میکنیم

پرشین نوین پرچم ارائه دهنده ی پرچم ایران و پرچم کشورهای مختلف

آشنایی با پرچم کشورهای دنیا

قدیمی ترین پرچم کشورهای دنیا

پرچم کشورهای دنیا هر کدام عمری برای آن کشور خودنمایی کرده اند و با آن اقتدار و عزمت خود را به رخ کشیده اند.جالب است که بدانید کشور انگلستان در رده قدیمی ترین کشورها در رده نام گذاری پرچم ها المان های خود را به تصویر کشیده است.  قدمت این پرچم به  سال 1801 مربوط می شود که نشان از ارزش و ماندگاری آن دارد. انگلیشی ها به پرچم خود union jack می گویند. شکل طراحی  این پرچم شبیه به صلیب های متقاطع ترکیبی است که نشانه ای از قدیسین محافظ انگلیس، ولز و اسکاتلند است. این صلیب ها مرتبط م یشوند به صلیب سنت پاتریک ( قدیس و حامی ایرلند)، صلیب قرمز سنت جورج ( قدیس حامی انگلستان) و صلیب ضربدری سنت اندرو ( قدیس حامی اسکاتلند) با توجه به اینکه در زمان طراحی پرچم انگلستان ویلز جزئی از کشور انگلستان به شمار می رفت اما هنوز دلیل عدم طراحی آن بر روی پرچم عنوان نشده است.

تفاوت های ظاهری پرچم کشورهای دنیا

شکل ظاهری پرچم هایی که طراحی میشوند معمولا به شکل مستطیل میباشد ولی در این بین کشورهایی وجود دارد که برای خاص جلوه کردن خود، و با توجه به معنی پرچم شکل ظاهری متفاوتی مانند مثلث دارند

کشور نپال یکی از این کشورهاست که به شکل مثلت طراحی نموده

50 ستاره  و سیزده نوار در میان پرچم کشورهای دنیا

پرچم کشورهای دنیا هر کدام رازی در دل دارند که شبیه ستاره های نقش بسته بر روی پرچم ایالت متحدده آمریکا نشانه های با خود به همراه دارند. ایالت اتحادیه امریکا با 50 ستاره سعی بر آن دارد 50 ایالت خود را بر روی پرچم به تصویر بکشد. از سوی دیگر پرچم  امریکا به اسامی (شکوه ماندگار) یا (ستاره ها و نوارها ) نیز شهرت دارد. سیزده نوار طراحی شده بر روی پرچم این کشور نشان از سیزده جامعه کهن آمریکا دارد که در برابر سایر پرچم کشورهای دنیا شکل طراحی شلوع تری را به خود اختصاص داده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از سال 1775 تا کنون چیزی در حدود بیست و شش مرتبه شکل و طرح پرچم این کشور تغییر پیدا کرده است که در برابر طراحی دیگر پرچم کشورهای دنیا رقم قابل توجهی به شمار می آید. در روزهای اولیه طراحی پرچم به دلیل شباهت بسیار زیاد آن به پرچم کشور کمپانی  هند شرقی برتانیا رای بر آن شد تا شکل و طرح آن تغییر پیدا کند.  امروئز طرح نهایی با خط های راه راه سفید و سرخ که نشانه  سیزده مستعمره ای است که برای اولین بار علیه بریتانیا قیام نمود و منجر به استقلال امریکا شد. 50 ستاره ای که بر روی پرچم آبی رنگ به نمایش گذاشته شده است خود هر کدام ایالتی محسوب می شوند که به تنهایی صاحب یک پرچم مجزا هستند.

پرچم کشورهای دنیا بررسی شکل ظاهری پرچم کشور نپال

ساخت اینگونه پرچم ها که به شکل مثلث است بسیار دشوار است، حدود چهل سال قبل، نماد ظاهری کشور نپال به دو مثلث متصل به هم تغییر نمود، که  الهام گرفته از هیمالیا و بوداییان و هندوها میباشد.

بررسی پرچم کشورهای دنیا کشور سوئیس :

پرشین نوین پرچم، چاپ پرچم کشورها، پرچم کشورسوئیس

شکل ظاهری پرچم کشورهای دنیا از جمله سوئیس

پرچم این کشور مربع است که متعلق به چهارده قرن پیش می باشد که بی شباهت به پرچم صلیب سرخ نیست.


شکل ظاهری پرچم کشورهای دنیا از جمله پرچم کشور آلمان

آلمان کشوری  است که در یک قرن پنج بار پرچم آن تغییر کرده است

اولین پرچم ملی آلمان چه بود؟

یکی از پرچم کشورهای دنیا متعلق به کشور آلمان است که پس از درهم شکستن انقلاب ۱۸۴۸، رنگ های آلمانی، خیلی سریع ناپدید شدند. اولین پرچم ملی آلمان سیاه، سرخ، طلایی نبود، بلکه به رنگ های سیاه، سفید و سرخ، یعنی؛ رنگ های پرچم اتحادیه شمال آلمان بود.

این اتحادیه، که حاصل گردهمایی ۱۸ ایالت کوچک و ایالت های شمال آلمان بود، در سال ۱۸۶۷، بنیان گذاشته شده بود و پیشگام امپراطوری آلمان به حساب می آمد.

هنگامی که این اتحادیه در جست و جوی پرچمی مناسب برای خود بود – بدیهی است که رنگ های سیاه – سرخ – طلایی، معرف «پرچم شورشیان» اصلا قابل قبول نبود.

فردی که بعدها صدراعظم این اتحادیه شد؛ یعنی شاهزاده «اتوفون بیسمارک» رنگ های سیاه سفید- سرخ را برای پرچم اتحادیه پیشنهاد کرد.

او چنین استدلال کرد که سفید و سیاه، رنگ های پرچم پروس (پروس ها در اتحادیه شمال آلمان نقش برتر و عمده تر را بازی می کردند.) و سرخسفید رنگ های شهرهای بندری آزاد و نشان براندنبورگ هستند.

هیچ کس با نظر بیسمارک مخالفت نکرد و به این ترتیب، رنگ های سیاه – سفید- سرخ، ابتدا پرچم امپراطوری آلمان گردید.

البته نخست در سال ۱۸۹۲، یا به عبارتی ۲۱سال بعد از تاجگذاری امپراطوری برگزیده شد. تا سال ۱۹۱۹، که مردم پس از شکست در جنگ جهانی اول، خواستار رژیم جمهوری شدند، پرچم سیاه – سفید – سرخ به عنوان پرچم ملی آلمان باقی ماند.

اما رنگ های سیاه، سفید و سرخ نشانه و نماد دوران پادشاهی و امپراطوری آلمان به شمار می آمدند و به این جهت، گزینش آنها برای پرچم ملی این جمهوری جوان، رد شد.

به جای آن، مردم رنگ های سیاه – سرخ – طلایی را انتخاب کردند. رنگ های سیاه – سفید – سرخ به عنوان امتیازی برای محافظه کاران در پارلمان، در پرچم جنگی رایش و در پرچم بازرگانی باقی ماند.

هر دو پرچم به رنگ سیاه – سفید- سرخ بودند و در گوشه بالایی هر کدام، نزدیک میله پرچم ،رنگ های سیاه – سرخ- طلایی آورده شده بود. علاوه بر آن، وسط پرچم جنگی رایش، یک صلیب آهنی سیاه نیز قرار داشت.

اتریش و نمادی نوستالژی در بین سایر پرچم کشورهای دنیا

اکثرپرچم کشورهای دنیا داستان های بسیار زیبایی را برای شما به حکایت می کنند و اتریش یکی از این داستان های نوستالژی را برای شما این گونه روایت می کند.

زمانی که لئوپولد پنجم، دوک اتریش از نبرد به دیار خود باز گشت روایت شده است لباس وی تماما با خون رنگ گرفته بود اما زمانی که کمربند خود را برای تعویض لباس باز کرد نزدیکان وی شاهد این بودند که لباس زیرین تمیز تمیز است.

امری که سبب شده است پرچم اتریش با دو خط قرمز و یک خط سفید به تصویر کشیده شود و این داستان زیبا را روایت کند. این پرچم از معدود پرچم های قدیمی تر از کشور انگلستان به شمار می آید که مربوط به سال 1230 میلادی است.

نماد سبز و سرخ بنگلادش در میان پرچم کشورهای دنیا

پرچم کشورهای دنیا و تصویر حک شده بر روی پرچم بنگلادش نشان از قربانیانی است که برای رسیدن به انقلاب این کشور فدا شده اند.

قرمز برای بنگلادشی ها نشان از شفق و خورشید در حال طلوع نیز می باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این نماد سرخ در مرکز پرچم واقع نشده است تا در زمان بر افراشته شدن بیرق درست در مرکز تصویر به نمایش گذاشته شود. سبزی پرچم نشان از زیست بوم سبز و با طراوات مردمان این کشور دارد.

بررسی پرچم کشورهای دنیا ، پرچم عراق

تاریخچه ی پرچم عراق در یکی از پرحاشیه ترین پرچم کشورهای دنیا

3 ماه بعد از سقوط صدام، شورای حکومتی با نظارت اشغالگرها در کاخ دیکتاتور سابق جمع شدند تا درباره وضع عراق تصمیم بگیرند اما اولین مشکل سر میز شورا، پرچم عراق بود.

مشکل این بود که بعد از جنگ اول خلیج‌فارس، صدام با دست‌ خط خودش کلمه «الله اکبر» را به پرچم 3رنگ سیاه و سفید و قرمز عراق اضافه کرد تا بگوید من خیلی

مسلمانم ولی حالا سر میز، کسانی بودند که صدام دودمان‌شان را به‌باد داده بود و نمی‌خواستند اثری از او ببینند؛ از طرفی اعضای دیگر با حذف کلمه الله‌اکبر مخالف

بودند چون حذف نام خدا را توهین‌آمیز می‌دانستند. پس هیچ پرچمی روی میز گذاشته نشد و فقط یک نقشه عراق زدند به دیوار.

همیشه بعد ازاینکه یک کشوری کشور دیگری را به دست می آورد یا استقلال آن کشور را زیر سلطه ی خود میبرد دست به تغییر پرچم کشورهای دنیا میزند

هر حکومتی که در عراق سر کار آمده، یکی از اولین کارهایش تغییر پرچم این کشور بوده است. از زمان استقلال عراق (سال 1921 تا حالا) پرچم عراق 4بار عوض شده.

شکل ظاهری پرچم کشورهای دنیا دارای یک تاریخچه است، اولین پرچم عراق 3 رنگ سیاه، سفید و سبز بود که شباهت فراوانی با پرچم اردن داشت؛ 38سال بعد با روی کار آمدن عبدالکریم قاسم، 8ستاره با یک دایره زردرنگ در وسط آن به پرچم اضافه کرد اما 4 سال بعد با سقوط عبدالکریم قاسم، پرچم جدید عراق طراحی شد.

پرچم جدید 3رنگ داشت؛ قرمز، سفید و سیاه به همراه 3 ستاره در وسط آن.

ستاره‌های سبز نشانه حزب بعث و سه تا بود تا نشان بدهد در جهان عرب 3 حزب بعثی (مصر، عراق و سوریه) وجود دارد.

این پرچم تا سال91 بود تا اینکه صدام- که گیر جنگ کویت بود مفهوم 3 ستاره پرچم عراق را آزادی، اتحاد و سوسیالیسم معنا کرد و واژه الله‌اکبر را هم در میانه ستاره‌ها جا داد.

سال 2004 دولت موقت عراق پرچم جدیدی را طراحی کرد که می‌خواست همه‌جوره با پرچم قبلی متفاوت باشد.

در سطح دنیا پیشنهاداتی از سمت افراد واقوام مختلف برای پرچم کشورهای دنیا وجود داشته است، پرچم پیشنهادی عراق سفید و زرد- با2 خط آبی به نشانه دجله و فرات که رنگ زرد را احاطه کرده بود- به همراه یک هلال در وسط قسمت سفید آن بود. رنگ زرد نشانه اقلیتکرد عراق بود.

این پرچم چون شبیه پرچم اسرائیل بود، هیچ‌وقت جدی گرفته نشد.

سرانجام بعد از بکش بکش زیاد پارلمان عراق، ماه پیش طرح پرچم جدید این کشور را تصویب کرد. در پرچم جدید 3ستاره موجود در پرچم قبل حذف شد و خط الله‌اکبر به خط کوفى تغییر کرد.

رنگ الله‌اکبر نیز از رنگ سیاه به سبز تغییر پیدا کرد. این پرچم از سه‌شنبه هفته قبل به اهتزاز درآمد و تا یک سال آزمایشی است .

مانند همه ی پرچم کشورهای دنیا که تلاش برای مشخص کردن طرح پرچم وجود داشته ، مسابقه تعیین پرچم تازه در عراق همچنان ادامه دارد. البته پرچم عراق در کردستان عراق- که برای خودش دم و دستگاه و حتی پرچم جدا دارد-خریدار ندارد و حتی مسعود بارزانی- رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق- دستور داده که پرچم عراق از تمام ادارات و نهادهای دولتی کردستان پایین کشیده شود وشرط قبول پرچم جدید را هم به تأیید پارلمان کردستان منوط کرده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *