پرچم مذهبی

پرچم مذهبی یكی  از پرچم های نمادین است كه بسیاری از دسته ها و هیات های مذهبی  به هنگام مراسم مذهبی آن را توسط پرچمداری حمل می كنند و به عبارتی دیگر زینت بخش هیئت های مذهبی می باشد. این نوع پرچم روی  پارچه ساتن یا جیر نیز و حتی  به صورت پرچم رومیزی نیز چاپ می شود.

پرچم مذهبی همیشه جلوه خاصی داشته طوری كه در ایام مذهبی همه هیات مذهبی از آن استفاده می كنند. این نوع پرچم درانواع و اقسام گوناگون تولید می شود. این پرچم اهتزاز یكی از انواع پرچم های مذهبی است كه در ایام محرم بصورت فراوان از آن استفاده می  شود.

پرچم معمولا از نمادهای اصلی هر قوم و ملتی است. حتی در کشورهای مسلمان نیز از سده سیزدهم از پرچم استفاده می شده است. علاوه بر آن پرچم در همه ادیان نماد سرافرازی بوده است. امروزه نیز پیروان ادیان مختلف در مناسبت های گوناگون خود از پرچم استفاده می کنند.

در کشور ما نیز عمده پرچم هایی که مورد استفاده قرار می گیرد مختص مراسمات مذهبی، اعیاد و ماه محرم است. این پرچم ها هر یک به شیوه گوناگون و متناسب با مراسمات مذهبی چاپ می شوند. در ماه محرم استفاده از پرچم مذهبی بسیار مرسوم تر است.

هر ساله با شروع ماه محرم، پرچم گنبد امام حسین (ع) که همیشه به رنگ قرمز است و نماد شهادت مظلومانه آن حضرت است، با یک پرچم مشکی تعویض می شود پرچم قرمز بر سر مزار در میان اعراب به معنای این است که انتقام به طور شایسته گرفته نشده است.

مردم کشورمان با فرا رسید ماه محرم پرچم عزای حسینی را برپا می کنند تا هم ارادت خود را به ائمه نشان دهند و هم سوگواری نمایند. در این ماه دغدغه بسیاری از مردم چاپ یک پرچم مذهبی با کیفیت است به طوریکه بتوانند تا پایان عزاداری ها از آن استفاده نمایند. در این محتوا شما را با انواع پرچم مذهبی و نحوه چاپ و خرید پرچم مذهبی آشنا خواهیم کرد.

امروزه وجود مرکزی آنلاین در حوزه فروش پرچم و انواع آن ( پرچم رومیزی ، پرچم تشریفات ، پرچم مذهبی ) کمک شایانی به افرادی که به دنبال خرید پرچم و تحویل در کوتاهترین زمان و از مراکز معتبر هستند در بین کسب و کارهای اینترنتی بسیار احساس میشود.

در ادامه این مقاله با نکاتی چند از پرچم مذهبی و انواع چاپ و نوع پارچه و مسائل دیگر در خدمت شما بزرگواران هستیم.از طرفی سعی کردیم که تعدادی محتوای مفید و دانستنیهای مربوط به پرچم را در سایت پرشین نوین پرچم برای بالا بردن آگاهی کاربران گرامی قرار دهیم.

در ادامه مطلب خواهیدخواند:

  1. نکاتی پیرامون پرچم مذهبی
  2. انواع پرچم مذهبی
  3. قیمتهای  پرچم
  4. انواع پرچم مذهبی در محرم
  5. انواع چاپ پرچم

نکاتی پیرامون پرچم مذهبی

پرچم مذهبی در ابعاد گوناگون طراحی و چاپ می شود، به طور مثال نوارهای بلند با عرض بین 20 تا 30 سانتی متر كه برای نصب دورتا دور تكیه یا در ابعاد بزرگ برای افراشتن پرچم درابتدای دسته های عزاداری ، و پرچم های مذهبی اهتزاز برای چرخاندن در ابتدای  دسته یا برای  نصب روی چوب و برای استفاده در مكان های مختلف، و در ابعاد بزرگ برای روی ضریح و در هر سایزی كه مشتری سفارش می دهد، طراحی وچاپ می شود.

بیرق مذهبی  بیشتر به رنگ سیاه چاپ می شود. حمل پرچم در مراسم مذهبی  بسیار مهم است و به طور معمول روی و پشت پرچم مذهبی اسامی ائمه اطهار نوشته می شود كه به طور معمول بافته می شود تا ماندگاری بیشتری  داشته باشد.

این نوع پرچم ها از پارچه ساتن انتخاب می شوند، بخاطر این كه این نوع پارچه باكیفیت بوده و ماندگاری  بیشتری  را نسبت به بقیه پارچه ها دارد. البته پرچم مذهبی حتما به ایام محرم ختم نمی شود بلكه این نوع پرچم در اعیاد مذهبی مسلمانان نیز استفاده می  شود.

در مناسباتی مانند ماه مبارک رمضان نیز پرچم های مذهبی و مناسبتی کاربرد و تقاضای زیادی دارند، در مکان هایی مانند مساجد وحسینیه ها و هیئات مذهبی مراسم مذهبی برگزار می کنند.

شركت های تولیدكننده این نوع پرچم را همیشه آماده كرده و در انبار خود نگهداری  می كنند تا در زمان خواست مشتری  با اندكی زمانی  تفاوت به او تحویل دهند.

زمانی  كه سفارش پرچم مذهبی خاص باشد، بیشتر از یک روز كاری  به طول می انجامد و فایل سفارش پرچم نیز به مشتری ارجاع داده می  شود.

پرچم مذهبی پرچمی نمادین برای دسته ها و هیات ومراسم مذهبی

انواع پرچم مذهبی

پرچم های مذهبی ممكن است با عناوین زیر شنیده شوند:

  • پرچم محرم
  • پرچم عزاداری
  • پرچم تسلیت
  • پرچم اباعبدالله

پرچم محرم

ممکن است ما بارها و بارها در سالیان مختلف در ماه محرم در گوشه کنار خیابان ها، حسینیه ها، مساجد و تکیه ها و… پرچم محرم را دیده باشیم که نشان دهنده ی موکب عزاداری می باشد. در ایام محرم مردم کشورهای مختلف با ادیان مختلف در هر دین و مذهبی که هستند ارادت خود به امام حسین (ع) را نشان می دهند و برای عزاداری به کوچه و خیابان می آیند این عزاداری ها در روز عاشورا که دهمین روز از ماه محرم است به اوج خود می رسد

درکشورهای اسلامی این روز به وفور در میادین شهر موکب های عزاداری به چشم می خورد که در ابتدا و انتهای دسته پرچم به اهتزاز در آمده که یک پرچم مذهبی به معمولا رنگ مشکی یا سبز و یا گاها قرمز می باشد.

پرچم محرم دارای رنگی تیره است چرا که در این ماه به عزاداری شهدای کربلا پرداخته می شود ولی گاها رنگ سرخ و یا سبز دیده می شود به این دلیل است که پرچم حرم مطهر امام حسین (ع) قرمز است و رنگ سبز نیز به دلیل تیره بودن استفاده می شود.

پرچم تسلیت

در بین مردم احترام گذاشتن به روش هایی مرسوم است در شرایط مختلف احترام خود به یک شخص را به گونه ای بیان می کنند، از این رو زمانی که می خواهند به کسی که داغدار شده است تسلیت بگویند از خرید گل و یا چاپ پرچم تسلیت استفاده می کنند، هنگامی که یکی از اعضای خانواده و یا عزیزان یک دوست یا همکار یا مدیران و… به دیار باقی می روند با یک پرچم تسلیت به گونه ای ابراز همدردی می کنیم با خانواده و آشنایان متوفی

قیمتهای  پرچم

قیمت پرچم براساس اندازه و طرحی كه روی آن چاپ می شود مشخص می شود. پرچم مذهبی بیشتر به رنگ های  سیاه و سبز طراحی  و چاپ می شود و در اندازه هایی  مانند دوچوبه ، باریک و تابلویی نیز موجود است و در ابعاد متوسط نیز به سفره صلوات معروف است. عبارت روی پرچم مذهبی نیز قلاب دوزی می شود تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

البته در نوع دیگر، حروف روی پرچم زری دوزی شده و از نوع چاپی  است كه به طور معمول در مساجد از این نوع پرچم ها استفاده می شود. شركت های  چاپ كننده پرچم می توانند این نوع پرچم ها را بدون هیچ محدودیتی  چاپ كنند و بنا به درخواست مشتری، اندازه و طرح های آن ها هم متفاوت خواهد بود.

 

انواع پرچم مذهبی در محرم

انواع مختلفی از پرچم های مذهبی در ماه محرم مورد استفاده قرار می گیرد. بسته به نوع کاربردی که مدنظر می باشد پرچم وجود دارد. معمولا در هیئت ها، کتیبه ها و پرچم های آویز و اشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

پرچم کتیبه دیواری، پرچم آویز، پرچم ستونی، سیاهه، پلاکارد، پرچم اهتزاز، پرچم کتل، پرچم اشکی، پرچم متری، پرچم جاچوب و پرچم دستی از انواع پرچم های مذهبی هستند که در هیئت ها، مساجد، دسته های عزاداری و ایستگاه های صلواتی مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر پرچم هایی که نام بردیم در ماه محرم استفاده از ریسه پرچم نیز مرسوم است. این نوع از پرچم که ریسه هایی به شکل هلالی، مستطیلی و مثلثی می باشد معمولا در خیابان ها و اماکن عمومی استفاده می شود.

چاپ و تولید این نوع از پرچم ها با دستگاه های تمام اتوماتیک و با اشعه لیزر انجام می شود. پرچم های تولید شده به شکل ریسه معمولا در مقابل شرایط جوی نیز مقاوم تر هستند. پرچم مذهبی رومیزی ویژه محرم نوع دیگری از پرچم ها است که قابلیت استفاده بر روی میز و کانتر را دارد.

زمان سفارش

البته سفارش و چاپ پرچم مذهبی به طور معمول از دو مانده به ایام بزرگداشت محرم یا مناسبت دیگر به شركت های تولیدكننده شروع شده و در نهایت با چند روز تفاوت آماده شده و استفاده می شود.

پرچم ریسه ای  نوع دیگر پرچم های  مذهبی  است كه در دسته های عزاداری  بسیار زیاد از آن استفاده می شود.

پرچم نشان دهنده اعتبار دسته عزاداری  بوده و هر چه قدر كه بزرگتر باشد به همان اندازه دسته عزاداری  معتبرتر خواهد بود.

امروزه شما می توانید پرچم  مدنظر خود را از فروشگاه آنلاین شركت های چاپی سفارش داده و حتی  خریداری  كنید. امروزه این نوع پرچم در اندازه های  كوچكی  نیز طراحی  و چاپ می شود تا كاربران بتوانند آن ها را با خود به هر جایی  حمل كنند.

انواع چاپ پرچم

پرچم مذهبی می تواند به صورت دیجیتال یا سیلک نیز چاپ شود. این نوع پرچم به عنوان پرچم نماد محسوب می شود و اهمیت بسیار زیادی  دارد. در چاپ پرچم به کیفیت رنگ ها و ثبات انها توچه ویژه ای نمائید. این نوع پرچم ها قابل شست و شو بوده و می توان حتی بعد از شست و شو آن ها را استفاده كرد.

پرچم مذهبی گستردگی و تنوع بسیار زیادی دارد و می توان آن ها را در هر اندازه و سایزی تهیه كرد. اندازه آن ها محدود نیست و شما می توانید اندازه دلخواه و ابتكاری خود را برای  آن ها به هنگام طراحی و چاپ مدنظر قرار دهید.

حتی برخی از این نوع پرچم می تواند روی دیوار مسجد یا تكیه نصب شود. حتی شما می توانید در پایین پرچم اسم مسجد یا اسم واقف را بر روی  پرچم طراحی و چاپ كنید.

پارچه ی پرچم مذهبی میتواند از جنس مخمل و ساتن است

پارچه های  پرچم

پرچم مذهبی از نوع مخمل و ساتن است و می توان عبارات مذهبی را با چاپ سیلک یا دیجیتال روی آن چاپ كرد.

این نوع پرچم برای فضاهای باز و بسته هم طراحی و چاپ می شوند و متناسب با فضایی كه از آن ها استفاده خواهد شد طراحی و چاپ می  شوند.

پرچم فضاهای باز بزرگتر انتخاب شده و با عباراتی درشت تر مزین می شوند. در حالی كه پرچم های فضاهای  بسته كوچک بوده وعبارات كوچكی  دارند

انواع پارچه پرچم

پرچم رومیزی  مذهبی نیز وجود دارد كه می توان آن ها را روی انواع میزها و كانترها قرار داد و نمایانگر شخصیت و اعتبار مذهبی مكان یا شخص است كه گاهی اوقات به تعداد زیاد روی میز یا كانتر قرار داده می شود.

عبارت مذهبی بصورت سیللک یا دیجیتال روی پرچم مذهبی چاپ میشود

ریسه های  مذهبی  نیز نوع دیگر بوده كه در داخل فضاهای  مذهبی از آن ها استفاده می  شود. ریسه های  مذهبی از جنس ساتن یا جیر تولید می شوند.

از آن جایی  كه پرچم مذهبی در دوره های زمانی متفاوتی استفاده می شود باید با بهترین پارچه ها چاپ شود تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

از دیگر سوی ، در بعضی از مراسم و مناسبتها بخصوص جشنهای ملی و مسابقات حساس بین المللی استفاده از پرچم ایران برای حمایت از کشور عزیزمان استفاده فراوانی می شود و احساس شعف و خوشحالی زائدالوصفی را برای مردم به ارمغان می اورد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *