پرچم کشورها متنوع بوده و ریشه های تاریخی دارد، فرهنگ شناسان و جغرافی دانان و مورخان در مورد تغییرات پرچم کشورها بیشترین مطالعه را دارند و آن ها از سیر تاریخی تغییر پرچم كشورها آگاه هستند. در مسابقات ورزشی و در رویدادهای سیاسی، پرچم کشورها را می توان مشاهده كرد.

علاوه بر اینها در بعضی از شرکت های بین المللی وجود پرچم رومیزی در ابعاد و اندازه های دلخواه ، بسیار رایج و نشاندهنده میزان اهمیت آن شرکت به ارزشها و قدمت کشور خود ، محسوب میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه پرچم و تنوع پرچم کشورها علاوه بر مطالبی که در ادامه این مقاله خواهید خواند ، مطالب مرتبط با این موضوعات در دانستنی های پرچم گنجانده شده است.

اگر در شرکت یا بیزینس خود ، برای میز کارتان ، نیاز به پرچم کشورها دارید یکی از سایتهایی که امکان سفارش و چاپ پرچم و همچنین خرید به صورت آنلاین را برایتان مقدور میکند ، سایت پرشین نوین پرچم یا pnpflag می باشد.

 

 

 

تنوع پرچم کشورهای مختلف چگونه است؟

پرچم کشورهای مختلف بسیار متنوع و دارای تاریخچه هائیست كه نمی توانید آن ها را متصور شوید. هر كشوری متناسب با شرایط جغرافیایی خود، پرچم به خصوصی دارد كه نشانگر فرهنگ و مذهب آن كشور است.پرچم كشورهای آسیایی و اروپایی و آفریقایی و قاره استرالیا، متنوع است و هیچ كدام به دیگری شباهت ندارد.

پرچم ها، معانی و مفاهیم به خصوصی دارد كه باید در آن ها كاوش كرد تا دلیل طراحی پرچم ها مخصوصا پرچم کشورها را متوجه شد.

به طور مثال، در پرچم کشورمان، رنگ سبز نشانگر شادی و رشد و رنگ قرمز نشانه شجاعت، آتش و عشق و كلمه الله كه 22 بار تكرار شده به معنای روز 22 بهمن بوده و رنگ سفید به معنای صلح و دوستی است. البته پرچم کشورهای مختلف نیز در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را متحمل شده تا این كه به شكل كنونی رسیده اند.

پرچم كشورها  بامعانی و مفاهیم خاصی دارندپرشین نوین پرچم ارائه دهنده پرچم کشورها pnpflag

نحوه طراحی

یك نفر یا نفراتی مسئولیت طراحی پرچم هر كشوری بوده است. البته از آن جایی كه پرچم هر كشوری قداست خاص خود را دارد بنابراین مسئولیت و طراحی پرچم کشورها به زبده ترین افراد آن كشور واگذار می شود تا بتواند به بهترین شكلی معنا و مفهوم خاص خود را نشان دهد.

پرچم کشورهای مختلف را می توان در مجامع عمومی مثل سازمان ملل مشاهده كرد كه همه پرچم كشورها در یك جا جمع شده اند.

البته تنوع و زیبایی پرچم ها مختلف است كه باعث می شود تا جمع شدن پرچم کشورها در یک مكان خاص، به آن مكان زیبایی خاصی را بدهد.

تغییرات پرچم در طول زمان

پرچم کشورها به مرور زمان و به تناسب وقایع تاریخی تغییر می كند. بخاطر این كه در هر دوره ای دولت آن كشور درصدد تغییر پرچم خواهد آمد تا به جهانیان قدرت خود را نشان دهد.

مهم ترین نماد برای مشاهده تغییر در یك كشورها و ایالات مختلف، تغییر پرچم کشورها است و بدین ترتیب
می توان تغییر در آن كشور پیش بینی كرده و مشاهده كرد.

مردم هر كشوری برای پرچم خودشان اهمیت بسیار زیادی قائل هستند. پرچم کشورها را می توان در منابع اطلاعاتی و گاهی مواقع در كتاب های درسی مشاهده كرد كه بیشتر در درس جغرافیا به چشم می خورد.

امروزه در برنامه های مختلف گوشی نیز پرچم کشورهای مختلف دیده می شود و كاربر گوشی می تواند با برنامه ای كه بدین طریق نصب كرده، بر اطلاعات جغرافیایی خود بیفزاید.

شما برای این كه بتوانید اطلاعات خود را در مورد پرچم کشورها گسترش بدهید باید هر روز در مورد كشورها و پرچم كشورها مطالعه كنید و البته این چنین موردی گاهی اوقات برای كسانی كه در بخش امور سیاسی دولت و به خصوص وزارت خارجه كار می كنند كاری ضروری تلقی می شود و افراد باید هر روزه اطلاعات سیاسی خودشان را بروز كرده و بر غنای اطلاعات خود بیفزایند.

افراد یا موسساتی كه راجع به پرچم کشورها، مطلب چاپ می كنند یا می نویسند، باید از منابع موثق مطالب را تهیه كرده و آن ها را در اختیار افراد متقاضی و دانشجویان و دانش آموزان قرار دهند.

همه آنچه میخواهید در باره ی پرچم ها بدانید

پرچم هر سرزمین، یکی از اجزاء و عناصر خاص گره خورده با نام آن امکان است و بیش از 4000 سال قبل، همراه مردمان مختلف بوده است و از آن، به عنوان به نمایش گذاشتن اتحاد و همبستگی، میان غم  و اندوه و یا حتی هشدار و آگاهی دادن، استفاده میکردند.

فصل پاییز، ماه مهر بوی مدرسه، حس یک دانش آموز!

زنگ مدرسه، صفی منظم، احترام به پرچم سه رنگ ایران، حس یک ایرانی!

ما مدرسه، خطرات دیروز، بوی دوستی، پرچم کشورم، حس تعلق!

پایان یک مسابقه ورزشی جهانی، پیروزی وقهرمانی یک ایرانی، به اهتزاز در آمدن پرچم ایران و بوی همبستگی، حس یکی بودن.

به طور قطع، همه مردم دنیا هنگام اهتزار پرچم کشورها حس خاصی به آنها دست میدهد، شما هم در زمان بر افراشته شدن پرچم کشور عزیزمان، احساسی منحصر به فرد دارید و به قولی، مو بر بدنتان راست می شود و صدای بلعیدن آب دهانتان را می شنوید و شادی و شعف تک تک سلول های بدنتان راشاهد هستید.

راز این نکه پارچه رنگی، که در کمال سادگی بر میله ای نصب شده است چیست؟ که در جای جای این جهان پهناور و همراه با نام کشورها و ملیت های مختلف، در پس رنگ ها، پیام و تاثیر خاص خود را دارد؟و این نماد و مظهر ملی، از کجا متولد شده است؟

تاریخچه پرچم در جهان

جهت بررسی پرچم کشورها به این قسمت پرداختیم، به نوشته ی منابع تاریخی، دولت های ترک پس از اسلام، مظاهری حقوقی، از قبیل نوع و پرچم داشته اند. و ترک ها در دوره زندگانی کوچ نشینی، در کنار این علامت ها “دمغا” نیز داشته اند.

هنگامی که شوالیه های مبارز برای سفر دریایی به سرزمین مقدس گرد هم می آیند نمادهای آنها به طور غرور آمیزی در سپرها و پرچم ها به نمایش گذاشته میشود.در روم شرقی، هم اهمیت زیادی داشت، میان غنایمی که هر اکلپوس/ هرقل در 628 میلادی از دستگرد به دست آورد، سیصد پرچم رومی بود، که ایرانیان در جنگ های پیشین به غنیمت برده و به عنوان یادبود پیروزی، نگه داشته بودند. به نوشته ی منابع چینی، قرقیزها نیز به همراه داشتند و به رنگ قرمز احترام می گذاشتند. به این ترتیب، تلویحا به قرمز بودن رنگ آنها اشاره کرده اند.

اسلاوها، در سوگ مردان خویش، پرچمی را تا دوسال بر فراز خانه ها افراشته نگاه میداشتند.

در این جنگ ناوگان دریایی عثمانی به سختی شکست می خورد و درهم می شکند.

تشییع جنازه الیزابت اول انگلستان در سال 1603 میلادی، عزاداران پرچم هایی را از نیاکان اسلاف ملکه با خود حمل میکنند.

همه چیز درباره ی پرچم كشورها ، پرچم ایران درجهان

پیشینه پرچم داری در اقوام و ملل

پیشینه استفاده از پرچم کشورها، چه در جنگ و چه در صلح، به روزگار باستان باز میگردد.آن گونه که از منابع تاریخی بر می آید، تمدن های گوناگون، اعم از: مصریان، ایرانیان، یونانیان، اعراب و… از آن بهره می جسته اند.

هرچند به طور دقیق مشخص نیست که اولین بار استفاده از آن توسط چه کسی و در چه زمانی بوده است؛ ولی مشهور است که این وسیله، نخستین بار توسط حضرت ابراهیم، علیه السلام، برای آزادسازی حضرت لوط، علیه السلام، از زندان طاغوت زمان خود بکار گرفته شده است.

روز استقلال و پرچم

كشورهای هر ساله به خصوص در روز استقلال خود، پرچم را از نو و در بهترین و باكیفیت ترین پارچه ها چاپ می كنند، تا در روز استقلال، پرچم آن كشور بهتر و با كیفیت بهتری مشاهده شود.

پرچم کشورها را می توان در كتاب های جغرافیا یا در كتاب های سیاسی مشاهده كرد كه بیشتر جنبه آموزشی دارد و می توان به وسیله آن ها دانشجویان و دانش آموزان را تعلیم داد.

البته نمادهای طبیعت و صنعت در پرچم های مختلف از جمله پرچم کشورها بسیار زیاد دیده می شود كه نمادهای طبیعت نشانگر علاقه مردم آن كشور به طبیعت و حیوانات بوده و نمادهای صنعتی نیز نشانگر صنعتی بودن آن كشور را نشان می دهد.

برای این كه بتوانید به چند و چون پرچم کشورها آگاه شوید اول باید تاریخ كشورها را دقیق مطالعه كنید تا بتوانید از همان ابتدا، نحوه طراحی اولین پرچم همان كشور را متوجه شده و بعد به مرور زمان به تغییرات پرچم كشور آگاه شوید.

پرچم کشورها را می توان بر روی لباس های نظامیان و ورزشكاران و محصولات صادراتی آن ها مشاهده كرد. حتی در مسابقات روباتیك كشورهای مختلف نیز پرچم كشورهای كه روی روبات ها نصب شده نیز قابل مشاهده است.

در لباس های تیم های فوتبال كه در جام جهانی حضور می یابند، پرچم كشور خودشان طراحی و چاپ می شود، پرچم کشورها در مسابقاتی مانند المپیك و سایر مسابقات ورزشی بین المللی نیز قابل مشاهده است.حتی در مراسمات تشریفاتی و خاص از پرچم تشریفات بسیار استفاده می شود.

ریشه یابی

رنگ های پرچم بیانگر رویداد و نشانه خاصی برای مردمان آن كشور است. ریشه یابی درفش كشورها ( پرچم کشورها )  می تواند كاربر را به تاریخ و جغرافیای آن كشور علاقمند كند. شما زمانی كه در مورد پرچم هایی مانند پرچم كشورها ریشه یابی می كنید، در واقع وقایع تاریخی آن كشور را كند و كاو می كنید و همین باعث خواهد شد تا به علل وقایع پی برده و در نهایت به علل تغیی پرچم كشورها نیز پی ببرید.

باید به پرچم ها علاقمند باشید تا بتوانید دلایل تغییر آن را متوجه شوید. علاقمندی به پرچم ها باعث خواهد شد تا در نهایت با بررسی پرچم کشورها به همه امورات كشورها از تاریخ، جغرافیا و امور اجتماعی آن ها نیز علاقمند شوید و در نهایت تا حدی مثل مردم و شهروندان آن سرزمین باشید.

در برخی مواقع در نقشه جهان،پرچم کشورها بر روی نقشه همان كشور طراحی می شود تا كشورها بهتر شناسایی شوند.

پرچم کشورها نشان دهنده هویت ملی كشورهاست و برای مردمان هر كشوری معنا و مفهوم خاصی دارد.

البته هر كسی كه برای اولین بار به پرچم ها چشم می دوزد شاید نتواند برای اولین بار معنا و مفهوم آن را دریابد، لازم است كه در تاریخ و جغرافیا و امور اجتماعی آن كاوش كند تا بتواند ریشه های تاریخی طراحی پرچم کشورها را متوجه شده و در نهایت به سیر تاریخی آن ها نیز پی ببرد.حتی استفاده از پرچم مذهبی در مراسمات و آئین های مذهبی بسیار رایج و متداول می باشد.

شما زمانی كه با فرهنگ كشورها آشنا می شوید، می توانید در زمینه تغییرات پرچم کشورها نیز مطالعه كنید. گردشگران خارجی كه تمایل به بازدید از كشورهای خارجی دارند از ماه ها قبل در مورد فرهنگ و تاریخ و پرچم كشور مورد نظر خود مطالعه می كنند تا به هنگام بازدید از آن كشور، به محل های تاریخی و طبیعی كشوری كه به آن جا سفر كرده اند رفته و از جهانگردی خود نهایت لذت را ببرند.

آشنایی با فرهنگ و پرچم كشورها و تغییرات پرچم

پرچم ها و ملیت ها

یکی از متداول ترین و معمول ترین مصارف پرچم، در مشخص کردن پرچم کشورها و ملیت هاست. طراحی و شکل بعضس از پرچم ها الاهم بخش پیدایش  و طراحی سایر پرچم هاست و برخی از آنها براساس نظر و هدفی خاص ایجاد شده است.

وقتی که پرچم دانمارک که Dannebrog نام دارد را با پرچم کشورها فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد مقایسه میکنیم همگی طرحی مشابه شکل صلیب دارند پرچم سوئیس، الهام گرفته از پرچم صلیب سرخ است

طراحی پرچم ها

پرچم ها معمولا مستطیل شکل هستند، اما می توانند به شکل های دیگری  نیزطراحی نمود  به طوری که بتوان آنهارا برافراشت مانند شکل سه گوش

از انواع غیرمعمول پرچم ها، می توان به پرچم کشورهایی غیر مستطیل شکل نپال و پرچم مربع شکل سوئیس اشاره کرد و ازجمله پرچم هایی که طراحی متفاوتی در جهات مختلف خود دارد، میتوان به پرچم پاراگوئه اشاره کرد و یا پرچم لیبی را که تماما به یک رنگ است میتوان منحصر به فرد دانست

پرچم کشورها و استفاده از پرچم در ورزش

در فوتبال آمریکایی و کانادایی، داوران برای نشان دادن خطای بازیکنان از پرچم استفاده میکنند و در فوتبال آمریکایی معمولا از پرچم های زردرنگ و در فوتبال کانادایی از پرچم قرمز رنگ استفاده می شود

در مسابقات موتورسواری، برای ارتباط بین موتور سوارها، از پرچم استفاده می شود و پرچم های چهارخانه سیاه وسفید، پایان خط مسابقه را نشان می دهند. همچنین طرفداران کلیه مسابقات ورزشی، به طرفداری از تیم موردنظرشان و برای تشویق ایالت خاصی پرچم کشورها را تکان می دهند

مثلا در مسابقات بین المللی پرچم کشورها به چشم میخورد و در مسابقات داخلی که به صورت تیمی است مانند مسابقات  لیگ فوتبال و فوتسال و بسکتبال و والیبال پرچم هرتیم که منحصر به فرد است به اهتزاز در می آید.

نشان دهنده شرایط اقلیمی هر کشور

هر کشوری فرهنگ، نگرش و فلسفه خاص خود را دارد و همه این ها در نهایت در نماد ملی خود منعکس می کند، حتی نشان دهنده شرایط جغرافیایی و آب و هوای هر کشوری است.

نماد شناسی پرچم

در پرچم اجزائی وجود دارد که باعث شناخت و ریشه یابی آن میشود ،مثلا در پرچم کشورها نام همچنین نشان پرچم آن کشور باعث میشود که بهتر بشناسیم و کمک عظیمی به ما میکند تا بتوانیم در شناسایی آرمان ها و نگرش و دید کشورها را از لحاظ مذهبی یا فلسوی یا شرایط فرهنگی جغرافیایی و حتی اتفاقات سرنوشت ساز در تاریخ آن کشور و مردمانش به کارببریم

نماد و یا پرچم کشورها به صورت کاملا منحصر به فرد آن کشور وملت آن ایجادگردیده که نشان دهنده و نمایانگر هویت کشور میباشد، و در اکثر مواقع در انتخاب رنگ های پرچم ها مفاهیم عمیقی پنهان میباشد و مردم هر کشور ممکن است در ابتدا تصادفا این رنگهارا کنار هم چیده اند. برای مطالعه بیشتر درباره ی پرچم كشورها و معانی و مفاهیم آن میتوانید به لینک مقاله ی پرچم كشورهامراجعه کنید

سیر تکاملی پرچم کشورها

پرچم کشورها در سیر زمانی تاریخ متحول شده اند و تا به نماد فعلی رسیده اند. به طور مثال پرچم ایران در ابتدا به گونه دیگری بود و تغییرات زیادی داشت تا به شکل امروزی درآمد.

نماد ملی سایر کشورها نیز چنین روندی را داشته اند.حتی به تازگی دولت استرالیا اعلام کرده که نماد کشور انگلستان را از نماد ملی کشور خود حذف خواهد کرد به خاطر این که به استقلال سیاسی دست یافته است.

پرچم کشورها در هر منطقه جغرافیایی و هر دوره زمانی تغییر کرده است و تحولات سیاسی مهم ترین عامل تغییر آن بوده است

نتیجه گیری

پرچم کشورها متنوع بوده و ریشه های تاریخی دارد، فرهنگ شناسان و جغرافی دانان و مورخان در مورد تغییرات پرچم كشورها بیشترین مطالعه را دارند و آن ها از سیر تاریخی تغییر پرچم كشورها آگاه هستند. در مسابقات ورزشی و در رویدادهای سیاسی، پرچم كشورها را می توان مشاهده كرد.

همچنین پرچم کشورها روی لباس های نظامیان و محصولات صادراتی نیز قابل مشاهده است. گردشگران زمانی كه قصد بازدید از كشوری را داشته باشند باید از خیلی وقت پیش تاریخ، جغرافیا و امور اجتماعی و فرهنگ كشور مورد نظر خود را مطالعه كرده و در نهایت آگاهانه پا به آن سرزمین و كشور بگذارند.

پرچم کشورها معنا و مفهوم خاص خود را دارد و باید با مطالعه تاریخ و جغرافیا و مذهب آن كشور، به دلایل تاریخی تغییرات پرچم پی برد.

كشورها در روز استقلال، پرچم خود را در بهترین و باكیفیت ترین پارچه ها طراحی و چاپ می كنند تا همان روز نیز پرچم کشورها با بهترین طرح ها مشاهده شده و بدرخشد.

با توجه به مشغله های فراوانی که این روزها در بین افراد شایع شده است بسیاری برای خرید از نوع اینترنتی و آنلاین استقبال کرده و همچنین امکانات پشتیبانی و تحویل راحت و سریع به کاربران در سایت پرشین نوین پرچم ، از جمله مزایای دیگر فروش پرچم به ویژه پرچم کشورها به صورت آنلاین می باشد.

 

تنوع پرچم کشورهای مختلف چگونه است؟

پرچم کشورهای مختلف بسیار متنوع و دارای تاریخچه هائیست كه نمی توانید آن ها را متصور شوید. هر كشوری متناسب با شرایط جغرافیایی خود، پرچم به خصوصی دارد كه نشانگر فرهنگ و مذهب آن كشور است.پرچم كشورهای آسیایی و اروپایی و آفریقایی و قاره استرالیا، متنوع است و هیچ كدام به دیگری شباهت ندارد.

پرچم ها، معانی و مفاهیم به خصوصی دارد كه باید در آن ها كاوش كرد تا دلیل طراحی پرچم ها مخصوصا پرچم کشورها را متوجه شد.

به طور مثال، در پرچم کشورمان، رنگ سبز نشانگر شادی و رشد و رنگ قرمز نشانه شجاعت، آتش و عشق و كلمه الله كه 22 بار تكرار شده به معنای روز 22 بهمن بوده و رنگ سفید به معنای صلح و دوستی است. البته پرچم کشورهای مختلف نیز در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را متحمل شده تا این كه به شكل كنونی رسیده اند.

پرچم كشورها  بامعانی و مفاهیم خاصی دارندپرشین نوین پرچم ارائه دهنده پرچم کشورها pnpflag

نحوه طراحی

یك نفر یا نفراتی مسئولیت طراحی پرچم هر كشوری بوده است. البته از آن جایی كه پرچم هر كشوری قداست خاص خود را دارد بنابراین مسئولیت و طراحی پرچم کشورها به زبده ترین افراد آن كشور واگذار می شود تا بتواند به بهترین شكلی معنا و مفهوم خاص خود را نشان دهد.

پرچم کشورهای مختلف را می توان در مجامع عمومی مثل سازمان ملل مشاهده كرد كه همه پرچم كشورها در یك جا جمع شده اند.

البته تنوع و زیبایی پرچم ها مختلف است كه باعث می شود تا جمع شدن پرچم کشورها در یک مكان خاص، به آن مكان زیبایی خاصی را بدهد.

تغییرات پرچم در طول زمان

پرچم کشورها به مرور زمان و به تناسب وقایع تاریخی تغییر می كند. بخاطر این كه در هر دوره ای دولت آن كشور درصدد تغییر پرچم خواهد آمد تا به جهانیان قدرت خود را نشان دهد.

مهم ترین نماد برای مشاهده تغییر در یك كشورها و ایالات مختلف، تغییر پرچم کشورها است و بدین ترتیب
می توان تغییر در آن كشور پیش بینی كرده و مشاهده كرد.

مردم هر كشوری برای پرچم خودشان اهمیت بسیار زیادی قائل هستند. پرچم کشورها را می توان در منابع اطلاعاتی و گاهی مواقع در كتاب های درسی مشاهده كرد كه بیشتر در درس جغرافیا به چشم می خورد.

امروزه در برنامه های مختلف گوشی نیز پرچم کشورهای مختلف دیده می شود و كاربر گوشی می تواند با برنامه ای كه بدین طریق نصب كرده، بر اطلاعات جغرافیایی خود بیفزاید.

شما برای این كه بتوانید اطلاعات خود را در مورد پرچم کشورها گسترش بدهید باید هر روز در مورد كشورها و پرچم كشورها مطالعه كنید و البته این چنین موردی گاهی اوقات برای كسانی كه در بخش امور سیاسی دولت و به خصوص وزارت خارجه كار می كنند كاری ضروری تلقی می شود و افراد باید هر روزه اطلاعات سیاسی خودشان را بروز كرده و بر غنای اطلاعات خود بیفزایند.

افراد یا موسساتی كه راجع به پرچم کشورها، مطلب چاپ می كنند یا می نویسند، باید از منابع موثق مطالب را تهیه كرده و آن ها را در اختیار افراد متقاضی و دانشجویان و دانش آموزان قرار دهند.

همه آنچه میخواهید در باره ی پرچم ها بدانید

پرچم هر سرزمین، یکی از اجزاء و عناصر خاص گره خورده با نام آن امکان است و بیش از 4000 سال قبل، همراه مردمان مختلف بوده است و از آن، به عنوان به نمایش گذاشتن اتحاد و همبستگی، میان غم  و اندوه و یا حتی هشدار و آگاهی دادن، استفاده میکردند.

فصل پاییز، ماه مهر بوی مدرسه، حس یک دانش آموز!

زنگ مدرسه، صفی منظم، احترام به پرچم سه رنگ ایران، حس یک ایرانی!

ما مدرسه، خطرات دیروز، بوی دوستی، پرچم کشورم، حس تعلق!

پایان یک مسابقه ورزشی جهانی، پیروزی وقهرمانی یک ایرانی، به اهتزاز در آمدن پرچم ایران و بوی همبستگی، حس یکی بودن.

به طور قطع، همه مردم دنیا هنگام اهتزار پرچم کشورها حس خاصی به آنها دست میدهد، شما هم در زمان بر افراشته شدن پرچم کشور عزیزمان، احساسی منحصر به فرد دارید و به قولی، مو بر بدنتان راست می شود و صدای بلعیدن آب دهانتان را می شنوید و شادی و شعف تک تک سلول های بدنتان راشاهد هستید.

راز این نکه پارچه رنگی، که در کمال سادگی بر میله ای نصب شده است چیست؟ که در جای جای این جهان پهناور و همراه با نام کشورها و ملیت های مختلف، در پس رنگ ها، پیام و تاثیر خاص خود را دارد؟و این نماد و مظهر ملی، از کجا متولد شده است؟

تاریخچه پرچم در جهان

جهت بررسی پرچم کشورها به این قسمت پرداختیم، به نوشته ی منابع تاریخی، دولت های ترک پس از اسلام، مظاهری حقوقی، از قبیل نوع و پرچم داشته اند. و ترک ها در دوره زندگانی کوچ نشینی، در کنار این علامت ها “دمغا” نیز داشته اند.

هنگامی که شوالیه های مبارز برای سفر دریایی به سرزمین مقدس گرد هم می آیند نمادهای آنها به طور غرور آمیزی در سپرها و پرچم ها به نمایش گذاشته میشود.در روم شرقی، هم اهمیت زیادی داشت، میان غنایمی که هر اکلپوس/ هرقل در 628 میلادی از دستگرد به دست آورد، سیصد پرچم رومی بود، که ایرانیان در جنگ های پیشین به غنیمت برده و به عنوان یادبود پیروزی، نگه داشته بودند. به نوشته ی منابع چینی، قرقیزها نیز به همراه داشتند و به رنگ قرمز احترام می گذاشتند. به این ترتیب، تلویحا به قرمز بودن رنگ آنها اشاره کرده اند.

اسلاوها، در سوگ مردان خویش، پرچمی را تا دوسال بر فراز خانه ها افراشته نگاه میداشتند.

در این جنگ ناوگان دریایی عثمانی به سختی شکست می خورد و درهم می شکند.

تشییع جنازه الیزابت اول انگلستان در سال 1603 میلادی، عزاداران پرچم هایی را از نیاکان اسلاف ملکه با خود حمل میکنند.

همه چیز درباره ی پرچم كشورها ، پرچم ایران درجهان

پیشینه پرچم داری در اقوام و ملل

پیشینه استفاده از پرچم کشورها، چه در جنگ و چه در صلح، به روزگار باستان باز میگردد.آن گونه که از منابع تاریخی بر می آید، تمدن های گوناگون، اعم از: مصریان، ایرانیان، یونانیان، اعراب و… از آن بهره می جسته اند.

هرچند به طور دقیق مشخص نیست که اولین بار استفاده از آن توسط چه کسی و در چه زمانی بوده است؛ ولی مشهور است که این وسیله، نخستین بار توسط حضرت ابراهیم، علیه السلام، برای آزادسازی حضرت لوط، علیه السلام، از زندان طاغوت زمان خود بکار گرفته شده است.

روز استقلال و پرچم

كشورهای هر ساله به خصوص در روز استقلال خود، پرچم را از نو و در بهترین و باكیفیت ترین پارچه ها چاپ می كنند، تا در روز استقلال، پرچم آن كشور بهتر و با كیفیت بهتری مشاهده شود.

پرچم کشورها را می توان در كتاب های جغرافیا یا در كتاب های سیاسی مشاهده كرد كه بیشتر جنبه آموزشی دارد و می توان به وسیله آن ها دانشجویان و دانش آموزان را تعلیم داد.

البته نمادهای طبیعت و صنعت در پرچم های مختلف از جمله پرچم کشورها بسیار زیاد دیده می شود كه نمادهای طبیعت نشانگر علاقه مردم آن كشور به طبیعت و حیوانات بوده و نمادهای صنعتی نیز نشانگر صنعتی بودن آن كشور را نشان می دهد.

برای این كه بتوانید به چند و چون پرچم کشورها آگاه شوید اول باید تاریخ كشورها را دقیق مطالعه كنید تا بتوانید از همان ابتدا، نحوه طراحی اولین پرچم همان كشور را متوجه شده و بعد به مرور زمان به تغییرات پرچم كشور آگاه شوید.

پرچم کشورها را می توان بر روی لباس های نظامیان و ورزشكاران و محصولات صادراتی آن ها مشاهده كرد. حتی در مسابقات روباتیك كشورهای مختلف نیز پرچم كشورهای كه روی روبات ها نصب شده نیز قابل مشاهده است.

در لباس های تیم های فوتبال كه در جام جهانی حضور می یابند، پرچم كشور خودشان طراحی و چاپ می شود، پرچم کشورها در مسابقاتی مانند المپیك و سایر مسابقات ورزشی بین المللی نیز قابل مشاهده است.حتی در مراسمات تشریفاتی و خاص از پرچم تشریفات بسیار استفاده می شود.

ریشه یابی

رنگ های پرچم بیانگر رویداد و نشانه خاصی برای مردمان آن كشور است. ریشه یابی درفش كشورها ( پرچم کشورها )  می تواند كاربر را به تاریخ و جغرافیای آن كشور علاقمند كند. شما زمانی كه در مورد پرچم هایی مانند پرچم كشورها ریشه یابی می كنید، در واقع وقایع تاریخی آن كشور را كند و كاو می كنید و همین باعث خواهد شد تا به علل وقایع پی برده و در نهایت به علل تغیی پرچم كشورها نیز پی ببرید.

باید به پرچم ها علاقمند باشید تا بتوانید دلایل تغییر آن را متوجه شوید. علاقمندی به پرچم ها باعث خواهد شد تا در نهایت با بررسی پرچم کشورها به همه امورات كشورها از تاریخ، جغرافیا و امور اجتماعی آن ها نیز علاقمند شوید و در نهایت تا حدی مثل مردم و شهروندان آن سرزمین باشید.

در برخی مواقع در نقشه جهان،پرچم کشورها بر روی نقشه همان كشور طراحی می شود تا كشورها بهتر شناسایی شوند.

پرچم کشورها نشان دهنده هویت ملی كشورهاست و برای مردمان هر كشوری معنا و مفهوم خاصی دارد.

البته هر كسی كه برای اولین بار به پرچم ها چشم می دوزد شاید نتواند برای اولین بار معنا و مفهوم آن را دریابد، لازم است كه در تاریخ و جغرافیا و امور اجتماعی آن كاوش كند تا بتواند ریشه های تاریخی طراحی پرچم کشورها را متوجه شده و در نهایت به سیر تاریخی آن ها نیز پی ببرد.حتی استفاده از پرچم مذهبی در مراسمات و آئین های مذهبی بسیار رایج و متداول می باشد.

شما زمانی كه با فرهنگ كشورها آشنا می شوید، می توانید در زمینه تغییرات پرچم کشورها نیز مطالعه كنید. گردشگران خارجی كه تمایل به بازدید از كشورهای خارجی دارند از ماه ها قبل در مورد فرهنگ و تاریخ و پرچم كشور مورد نظر خود مطالعه می كنند تا به هنگام بازدید از آن كشور، به محل های تاریخی و طبیعی كشوری كه به آن جا سفر كرده اند رفته و از جهانگردی خود نهایت لذت را ببرند.

آشنایی با فرهنگ و پرچم كشورها و تغییرات پرچم

پرچم ها و ملیت ها

یکی از متداول ترین و معمول ترین مصارف پرچم، در مشخص کردن پرچم کشورها و ملیت هاست. طراحی و شکل بعضس از پرچم ها الاهم بخش پیدایش  و طراحی سایر پرچم هاست و برخی از آنها براساس نظر و هدفی خاص ایجاد شده است.

وقتی که پرچم دانمارک که Dannebrog نام دارد را با پرچم کشورها فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد مقایسه میکنیم همگی طرحی مشابه شکل صلیب دارند پرچم سوئیس، الهام گرفته از پرچم صلیب سرخ است

طراحی پرچم ها

پرچم ها معمولا مستطیل شکل هستند، اما می توانند به شکل های دیگری  نیزطراحی نمود  به طوری که بتوان آنهارا برافراشت مانند شکل سه گوش

از انواع غیرمعمول پرچم ها، می توان به پرچم کشورهایی غیر مستطیل شکل نپال و پرچم مربع شکل سوئیس اشاره کرد و ازجمله پرچم هایی که طراحی متفاوتی در جهات مختلف خود دارد، میتوان به پرچم پاراگوئه اشاره کرد و یا پرچم لیبی را که تماما به یک رنگ است میتوان منحصر به فرد دانست

پرچم کشورها و استفاده از پرچم در ورزش

در فوتبال آمریکایی و کانادایی، داوران برای نشان دادن خطای بازیکنان از پرچم استفاده میکنند و در فوتبال آمریکایی معمولا از پرچم های زردرنگ و در فوتبال کانادایی از پرچم قرمز رنگ استفاده می شود

در مسابقات موتورسواری، برای ارتباط بین موتور سوارها، از پرچم استفاده می شود و پرچم های چهارخانه سیاه وسفید، پایان خط مسابقه را نشان می دهند. همچنین طرفداران کلیه مسابقات ورزشی، به طرفداری از تیم موردنظرشان و برای تشویق ایالت خاصی پرچم کشورها را تکان می دهند

مثلا در مسابقات بین المللی پرچم کشورها به چشم میخورد و در مسابقات داخلی که به صورت تیمی است مانند مسابقات  لیگ فوتبال و فوتسال و بسکتبال و والیبال پرچم هرتیم که منحصر به فرد است به اهتزاز در می آید.

نشان دهنده شرایط اقلیمی هر کشور

هر کشوری فرهنگ، نگرش و فلسفه خاص خود را دارد و همه این ها در نهایت در نماد ملی خود منعکس می کند، حتی نشان دهنده شرایط جغرافیایی و آب و هوای هر کشوری است.

نماد شناسی پرچم

در پرچم اجزائی وجود دارد که باعث شناخت و ریشه یابی آن میشود ،مثلا در پرچم کشورها نام همچنین نشان پرچم آن کشور باعث میشود که بهتر بشناسیم و کمک عظیمی به ما میکند تا بتوانیم در شناسایی آرمان ها و نگرش و دید کشورها را از لحاظ مذهبی یا فلسوی یا شرایط فرهنگی جغرافیایی و حتی اتفاقات سرنوشت ساز در تاریخ آن کشور و مردمانش به کارببریم

نماد و یا پرچم کشورها به صورت کاملا منحصر به فرد آن کشور وملت آن ایجادگردیده که نشان دهنده و نمایانگر هویت کشور میباشد، و در اکثر مواقع در انتخاب رنگ های پرچم ها مفاهیم عمیقی پنهان میباشد و مردم هر کشور ممکن است در ابتدا تصادفا این رنگهارا کنار هم چیده اند. برای مطالعه بیشتر درباره ی پرچم كشورها و معانی و مفاهیم آن میتوانید به لینک مقاله ی پرچم كشورهامراجعه کنید

سیر تکاملی پرچم کشورها

پرچم کشورها در سیر زمانی تاریخ متحول شده اند و تا به نماد فعلی رسیده اند. به طور مثال پرچم ایران در ابتدا به گونه دیگری بود و تغییرات زیادی داشت تا به شکل امروزی درآمد.

نماد ملی سایر کشورها نیز چنین روندی را داشته اند.حتی به تازگی دولت استرالیا اعلام کرده که نماد کشور انگلستان را از نماد ملی کشور خود حذف خواهد کرد به خاطر این که به استقلال سیاسی دست یافته است.

پرچم کشورها در هر منطقه جغرافیایی و هر دوره زمانی تغییر کرده است و تحولات سیاسی مهم ترین عامل تغییر آن بوده است

نتیجه گیری

پرچم کشورها متنوع بوده و ریشه های تاریخی دارد، فرهنگ شناسان و جغرافی دانان و مورخان در مورد تغییرات پرچم كشورها بیشترین مطالعه را دارند و آن ها از سیر تاریخی تغییر پرچم كشورها آگاه هستند. در مسابقات ورزشی و در رویدادهای سیاسی، پرچم كشورها را می توان مشاهده كرد.

همچنین پرچم کشورها روی لباس های نظامیان و محصولات صادراتی نیز قابل مشاهده است. گردشگران زمانی كه قصد بازدید از كشوری را داشته باشند باید از خیلی وقت پیش تاریخ، جغرافیا و امور اجتماعی و فرهنگ كشور مورد نظر خود را مطالعه كرده و در نهایت آگاهانه پا به آن سرزمین و كشور بگذارند.

پرچم کشورها معنا و مفهوم خاص خود را دارد و باید با مطالعه تاریخ و جغرافیا و مذهب آن كشور، به دلایل تاریخی تغییرات پرچم پی برد.

كشورها در روز استقلال، پرچم خود را در بهترین و باكیفیت ترین پارچه ها طراحی و چاپ می كنند تا همان روز نیز پرچم کشورها با بهترین طرح ها مشاهده شده و بدرخشد.

با توجه به مشغله های فراوانی که این روزها در بین افراد شایع شده است بسیاری برای خرید از نوع اینترنتی و آنلاین استقبال کرده و همچنین امکانات پشتیبانی و تحویل راحت و سریع به کاربران در سایت پرشین نوین پرچم ، از جمله مزایای دیگر فروش پرچم به ویژه پرچم کشورها به صورت آنلاین می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *