پرچم تشریفات ایران نمادی مهم از اقتدار و اعتبار یک کشور است. ما در بسیاری از مواقع در محیط دکور برنامه های تلویزیونی، خصوصا برنامه هایی که زنده و روتین هستند آن را به صورت رسمی، با پایه هایی زیبا و ترکیبی خلاقانه می بینیم.

سالن های همایش، کنفرانس ها و نشست ها از مکان هایی هستند که پرچم تشریفات ایران در آن جاها حضور دارد. ما در مقاله ی زیر به بررسی اطلاعاتی درباره ی پرچم تشریفات ایران می پردازیم.

طراحی پرچم تشریفات ایران 

پرچم تشریفات ایران برای مکان های مخصوصی طراحی نشده است. به گونه ای که از آن می توان در همه ی مکان ها برای زیبا سازی محیط استفاده نمود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از پرچم تشریفات ایران در محل کار، این است که کلاس کاریتان را تا حد زیادی افزایش می دهد.

 اما معمولا پرچم تشریفات ایران را در مکان هایی استفاده می کنند که بیشتر در معرض دید عموم باشد. مثلا زمانی که به هتلی وارد می شویم، به محض ورود به آنجا اولین چیزی را که مشاهده می نماییم پرچم تشریفات ایران است.

همچنین در اکثر برنامه های تلویزیونی، پرچم تشریفات را در گوشه ای از دکور که بیشتر در معرض دید دوربین است می گذارند.

در سالن های همایشی که مراسم ملی و کشوری در آنجا برگزار می شود، پرچم تشریفات ایران با نمادی ملی قرار داده می شود.

پرچم تشریفات ایران در اتاق مدیریت شرکتها با نماد رسمی آن شرکت قرار داده می شود. هدف ما از توضیحات بالا این است که اصلا مهم نیست که طراحی پرچم تشریفات ایران برای چه مکانی باشد؛ ما می توانیم آن را در هر محیطی استفاده نماییم.

پرشین نوین پرچم چاپ پرچم تشریفات ایران ،مدل های مختلف چاپ پرچم تشریفات ایران
چاپ مدل های مختلف چاپ پرچم تشریفات ایران

 چگونگی طراحی پرچم تشریفات ایران

پرچم تشریفات ایران در طرح های باز،مخروطی، دوبل ریشه و ریشه دار ساخته می شود. نوع مخروطی پرچم تشریفات ایران بیشتر برای گذاشتن لوگو استفاده می شود. به این صورت که پرچم تشریفات ایران به شکلی مخروطی قرار گرفته و لوگو و آرم چاپ شده روی آن از یک سمت به نمایش گذاشته می شود.  گفتنی است که اکثر این پرچم ها به شکل باز است.

 جنس پارچه یاین پرچمساتن یا جیر است. علت مصرف این پارچه ها، چاپ با کیفیت تر و راحت تر به روی این پارچه ها و دوام بالای آن است. طوری که در شستشوی آن هیچ مشکلی از لحاظ پاره شدن و رنگ پریدگی و … پیش نخواهد آمد.

 سایز استانداردی که برای تولید پرچم تشریفات ایران استفاده می شود 90*150 سانتی متری است. البته گاهی اوقات در سایزهای 100*170 سانتی متری نیز تولید می شود. در ساخت پرچم تشریفات ایران مناسب ترین و بهترین سایزها، سایزهای ذکر شده هستند. بقیه ی سایزها زیبا نبوده و استاندارد نیز نیستند.

مدل دوخت پرچم تشریفات ایران نیز به چند شکل است که عبارتند از:

 • قیفی
 • ریشه دار
 • ساده
 • ریشه دوبل
 • لمینتی
 • پرچم دوبل

مدل های مختلف چاپ پرچم تشریفات ایران

چاپ پرچم تشریفات ایران بسته به پارچه، تیراژ و نقشی که می خواهد بر روی آن چاپ گردد بستگی دارد. پرچم تشریفات ایران در سه مدل چاپ می شود که عبارتند از:

 • مخمل چاپ سیلک: در پارچه های جیر از این مدل چاپ استفاده می شود تا طرح بدون هیچ ایراد و به صورت کامل چاپ گردد. در این روش از طریق شابلون های ساخته شده به روی پارچه رنگ می ریزند تا طرح کامل گردد.
 • ساتن چاپ دیجیتال: از این مدل، برای چاپ روی پارچه های ساتن استفاده می شود تا بعد از چاپ در خشک کن قرار گرفته و بعد از خشک شدن قابل مصرف می باشد. این امکان در پارچه های جیر وجود ندارد. چرا که این پارچه بعد از رفتن به دستگاه خشک کن تغییر رنگ محسوسی می دهد.

در این مدل، از دو نوع پارچه ی ساتن کره ی 9 کیلویی و ساتن آمریکایی استفاده می شود. ابعاد آن نیز 140 در 90 می باشد. نمای پرچم و چاپ آن نیز در دو لایه ی جداگانه به یکدیگر دوخته می شود.

پرشین نوین پرچم چاپ پرچم تشریفات ایران ،جوهر به کار رفته در پرچم تشریفات ایران از نوع با کیفیت سابلیمیشن

در صورتی که تعداد چاپ پرچم تشریفات ایران محدود بوده یا تعداد رنگ های چاپ زیاد باشد یا در مواقعی که طرحتان ترام داشته باشد یعنی در پس زمینه ی خود نوشته یا عکسی کم رنگ داشته باشد، چاپ دیجیتال بهترین نوع چاپ خواهد بود. هم چنین مواقعی که برای تحویل برای گرفتن کارتان عجله دارید، مدل ساتن چاپ دیجیتال به شما توصیه می گردد.

 • مخمل گلدوزی: در این کار طرح را به وسیله ی دستگاه های دوخت روی پارچه می دوزند. در این مدل، از نوع درجه یک مخمل استفاده می شود و در ابعاد 160*100 تولید می گردد. نمای پرچم و گلدوزی به شکل دولایه ی جداگانه به یکدیگر دوخته می شوند.

از لحاظ دسته بندی کیفیت، بهترین نوع پرچم تشریفات ایران مخمل گلدوزی است که در مرحله ی اول انتخاب قرار دارد. به علت سخت بودن پارچه ی آن به راحتی می توان آنرا کنترل نمود. از مزایای دیگر این نوع پرچم این است که کثیف شدن آن در حد بسیار پایینی بوده و در صورت گرد و خاک گرفتن می توان آن را توسط شامپو فرش و اسفنج تمیز نمود. از لحاظ کیفیت هم بسیار مقاوم است. چرا که در آن از رنگ استفاده نشده است.

از لحاظ کیفی بعد از مدل مخمل گلدوزی، ساتن چاپ دیجیتال قرار دارد و در هر دو پارچه ی به کار رفته در این نوع پرچم(ساتن کره ای و ساتن آمریکایی) با این که چاپ از نوع بهترین و دیجیتال است؛ ولی به علت نرمی پارچه ی ساتن، ایستادگی آن به زیبایی مخمل نیست. از لحاظ چاپ هم به علت کوچک بودن اندازه ی دستگاه، بیشتر از عرض نود سانت نمی توان چاپ نمود. بنابر این  در این مدل از پرچم تشریفات ایران عرض نسبت به طول تغییر کرده و در هنگام نصب به روی میله، زیبایی کمتری را نسبت به مخمل دارد.

از لحاظ کیفی، مدل مخمل چاپ سیلک در درجه ی آخر قرار دارد. در رابطه با درجه یک بودن مخمل شکی وجود ندارد اما به علت سفت بودن مخمل و از طرفی روی کار قرار داشتن چاپ سیلک، این امکان وجود دارد که پس از مدتی چاپ پرچم تشریفات ایران ریزش پیدا کرده یا ترک بخورد. همچنین شفافیت آن نسبت به ساتن چاپ دیجیتال پایین تر است.

جوهر به کار رفته در پرچم تشریفات ایران از نوع با کیفیت سابلیمیشن بوده که با شستن کم رنگ نشده و از بین نمی رود.

پرچم تشریفات ایران، پس از پانچ شدن به روی پایه هایی که ارتفاع آن ها قابل تنظیم و تغییر می باشد نصب می گردد. مدل های مختلف پایه های پرچم تشریفات ایران عبارتند از:

 • پنجه شیری
 • خورشیدی

هر نوع از پایه ها، در دو درجه ی یک و دو تولید می شوند. پایه های درجه ی یک آن از جنس آلومینیوم می باشد که طول عمر و مقاومت بالایی داشته و سیاه نمی شود. این در حالی است که پایه های درجه دوی آن کیفیت بالایی داشته ولی امکان تغییر رنگ در آن ها بسیار زیاد است. 

معمولا میله و پایه ی پرچم تشریفات ایران از جنس برنج ساخته می شود که با رنگ زیبایشان جلوه ی خاصی را به پرچم     می بخشند. به هر حال، بسته به سلیقه ی شما می توان از جنس های دیگری مثل استیل، فلزات رنگی و چوب برای میله ی آن و از استیل و سنگ برای پایه ی آن استفاده نمود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *