تاریخچه پرچم ایران و سير تاريخی پرچم ایران در جهان

پرچم ایران، از زمان کاوه آهنگر تا به امروز در یک نمودار تاریخی منطقی تغییر کرده است. اولین پرچم ایران توسط کاوه آهنگر ایجاد شد و سلسله های پادشاهی بنا به مقتضیات زمانی خود آن را تغییر می دادند. تا زمان خاندان پهلوی، نماد پرچم ایران، شیر و خورشید بود که توسط خاندان پادشاهی تغییر می کرد.

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کلی از پرچم ایران، به ویژه سیر تاریخی درفش ایران در اختیار کاربران و خوانندگان محترم بگذاریم. اگر علاقه‌مند به خواندن اطلاعات بیشتر در زمینه پرچم و انواع آن و موارد کاربرد آن مثل پرچم تشریفات ، پرچم رومیزی ، فروش پرچم و خرید پرچم هستید می توانید به وبلاگ سایت  پرشین نوین پرچم مراجعه داشته باشید. دقایقی با ما همراه باشید…

یکی از افتخاراتی که در کارنامه کاری پرشین نوین پرچم می توان ذکر کرد ،افتخار تولید بزرگ‌ترین پرچم‌های ایران در كشور؛ پرچم سه رنگی به ابعاد 42×24 متر كه در باغ موزه دفاع مقدس تهران به اهتزاز درآمده می باشد. البته جا داره از زبان مدیرعامل پرشین نوین پرچم جناب آقای طالبیان بشنوید؛ ایشان طی مصاحبه ای که با روزنامه جام جم در رابطه با کارنامه درخشان کاریشان و پیشرفتهایی که در حوزه تولید و چاپ پرچم داشته اند اشاره کردند.

آقای طالبیان برای تولید پرچم‌های ملی یك انگیزه جالب داشته، ایشان می‌گویند: فكر كنم چندسال پیش در مسابقات المپیك بود كه دیدم آقای ساعی به‌عنوان قهرمان ملی از یك پرچم بی‌كیفیت كه در شأن و منزلت كشور و ملت بزرگ ایران نبود استفاده كرد، دیدن این صحنه مرا به‌عنوان تولیدكننده پرچم خیلی ناراحت كرد، به‌خاطر همین به فكر افتادم و جرقه تولید پرچم‌های ایران با جنس ساتن همین‌جا در ذهنم شكل گرفت و خدا را شكر با استقبال هم روبه‌رو شد.

پرشین نوین پرچم - دکمه تماس با ما - پرچم ایران

 

 

تاریخ پرچم ایران

پرچم ها و آگهی ها در طول تاریخ به عنوان نماد جنگ و صلح در ایران استفاده شده است. یکی از نسخه های اولیه پرچم ایران نماد یک عقاب طلایی بود. طرح های بعدی که در طول قرن های 16 تا 18 به کار گرفته شد شامل یک میدان سبز با یک دایره زرد بود که در بالای آن قرار داشت و پس از آن یک میدان سبز با آفتاب و بره طلایی و سپس یک میدان سبز با یک شیر طلایی و خورشید در مرکز.

در طول سال ها، پرچم ایران نسخه های مختلفی با استفاده از نماد خورشید و شیر داشت. این طرح ها از مزارع سبز تا قرمز، و زمینه های سفید با مرزهای قرمز و سبز متفاوت بوده اند، در سال 1906 اولین نسخه پرچم مدرن به تصویب رسید. این پرچم از نوار های سبز، سفید و قرمز با یک نشان شیر قرمز در مرکز تشکیل شده بود. این نسخه پرچم ایران دو بار اصلاح شد، اول در سال 1933 و سپس در سال 1964. پس از آن  این پرچم بدون تغییر باقی ماند تا نهایتاً پرچم ایران مدرن در سال 1980 به تصویب رسید.

پرچم ایران در گذشته با نماد شیر وخورشید

مسیر تاریخی پرچم ایران

یک پرچم به معنای باورها و آرمانهای یک ملت در زندگی ابدی خود، جایگاهی نمادین دارد، پرچم یک نماد است که نشان دهنده هویت فرهنگی، تاریخی، یکپارچگی و میراث یک ملت است که بیانگر تظاهرات استقلال، افتخار، آرزوهای استقامت ملت و شیوه زندگی و منشأ منحصر به فرد آن ملت می باشد.

مردم ایران از 75 میلیون نفر در کشور وحدود پنج ملیون نفر در خارج از کشور، پرچم تاریخی سه رنگ را به عنوان پرچم رسمی ایران به رسمیت شناخته اند. این رسمیت از زمانی آغاز شده که از طریق یک رفراندوم دموکراتیک مردم تصمیم گرفته اند صاحب پرچمی بدین مضمون باشند.

فروهر، شناخته شده ترین نماد زرتشتیان، دین باستانی ایران، که هم اکنون توسط چند صد هزار نفر فریضه های آن انجام می شود و بسیاری از ایرانیان نیز به آن احترام می گذارند، شاید قدیمی ترین نماد تاریخ ایران است که  قدمت تقریباً چهار هزار سال پیش به آن منصوب است .

پرچم ایران در طول تاریخ تغییرات بسیار زیادی را محتمل شده است. این تغییرات به دلایل مختلف و براساس ریشه های تاریخی به وقوع پیوسته است.

نمادهای گوناگونی بر پرچم ایران نقش بسته است که می توان ریشه های تاریخی را در این نمادها مشاهده کرد.

معنای پرچم ایران

نمادهایی پرمعنا در طراحی پرچم ایران وجود دارد. رنگ های این پرچم خود نماینده صفات مختلف مانند رشد، شادی، وحدت، سرزندگی، آزادی و شجاعت می باشند.

علاوه بر نوارهای افقی آن، پرچم ایران دارای یک نشان قرمز است. این نشان در سال 1980 طراحی شد و معنای عمیقی در طراحی آن وجود دارد. این علامت ترکیبی از چند عنصر اسلامی در قالب یک طرح است. پرچم حاوی بخش هایی از یک عبارت اسلامی است که به معنی ” خدایی جز الله وجود ندارد” می باشد. این عبارت بیانگر توحید خالقیت و اعتقاد مسلمانان بر اینکه معبودی جز الله وجود ندارد می باشد و یکی از ذکر های مهم دین اسلام است که برای اکثریت مردم ایران مقدس می باشد.

این عبارت بر روی پرچم ایران مشخص می سازد که کشور جمهوری اسلامی ایران ماهیتی مبنی بر دین اسلام دارد و ارزش های غالب مردم و حکومت آن را تا حدود زیادی مشخص می سازد.

همچنین این نماد به شکل لاله ای است که به نشان یادبود افرادی که در راه کشور شهید شده اند و ارزش گذاردن به آن ها در پرچم ایران طراحی شده است.

معنای رنگ های پرچم

رنگ سبز جنبه های مختلفی از فرهنگ ایرانی را شامل می شود، از جمله زبان فارسی، سرزندگی، وحدت، طبیعت، رشد و شادی. رنگ سفید نشان دهنده آزادی است، رنگ قرمز در پرچم ایران نشانگر ریخته شدن خون شهدا، شجاعت و دلاوری است. علاوه بر نوارهای افقی، پرچم ایران همچنین دارای نمادی قرمزرنگ در میان نوار سفید رنگ وسط آن است که حاوی متن تکبیر در متن کوفیک و به زبان عربی می باشد.

سبز – نشانه وحدت و سرزندگی
سفيد – صلح و دوستي (نشات یافته از نماد زرتشتيان)
قرمز – نشان خون از دست رفته شهیدان در راه آزادی و تعالی ایران زمین

این سه رنگ یعنی سبز و قرمز و سفید از زمان های گذشته در نمادهای ایرانی به کار می رفته اند.

البته پرچم سه رنگ ایران کاملاً مشخص نبوده و تکامل امروزی خود را نداشته است. با این حال می توان براساس مدارک تاریخی به سیر تاریخی پرچم سه رنگ ایران پی برد و مسیر تحول آن را بازسازی کرد.

 

ابعاد استاندارد پرچم ایران

هر پرچمی بر اساس محلی که استفاده می شود و همچنین کارایی که دارد ، در ابعاد و اندازه های مختلف ساخته می شود. مراکز چاپ و خرید پرچم با توجه به نیاز و سفارشی که از طرف مشتریان می گیرند ، انواع پرچم رومیزی و ایستاده را در سایزهای مختلف چاپ و در اختیار مشتریان قرار می دهند.

یکی از این موارد پرچم ایران عزیزمان می باشد که در اندازه های استاندارد ۷۰ در۱۲۰، ۸۰ در۱۴۰، ۹۰ در۱۵۰، ۱۰۰ در۱۷۰، ۱۲۰ در۲۱۰ و ۱۴۰در۲۴۰ سانتی‌ متر تولید و چاپ می شود. پرچم‌ های اهتزاز عمودی به‌صورت واترپانچ جهت نصب بر روی میله ‌های اهتزاز و یا به ‌صورت دو سر جای چوب جهت نصب بر روی واتربندها مورد استفاده قرار می‌گیرند. سایز استاندارد پرچم ایران معمولا در ابعاد ۲ در۱، ۳ در۱، ۴ در۱ و ۵ در۱ متر ساخته می شود.

یکی از مواردی که در سفارش انواع پرچم ایران (سایز و کارایی) مطرح می شود نوع پارچه ای است که در چاپ و خرید پرچم همواره مورد توجه قرار می گرفته است.به عنوان مثال در برخی نشست های سیاسی و اجلاسها نیاز هست که پارچه مناسب با محل مورد نظر (جیر یا ساتن) به کار رود. در حالت عادی و به صورت معمول جنس پارچه پرچم ایران چه به صورت عمودی و یا افقی از ژرسه و یا ساتن می باشد.


با توجه به توضیحات بالا می توان گفت که اگرچه اکثر سفارشها به صورت پیش فرض و در ابعاد استاندارد می باشد ولی مراکز معتبر فروش پرچم قابلیت انعطاف بالا را در مقابل سفارشات شرکت ها و سازمانها دارند و سعی می کنند که محصولات پرچم ایران به صورت پرچم ایران عمودی ( پرچم اهتزاز ) پرچم ایران افقی ، پرچم تشریفات  و پرچم رومیزی طراحی و تولید کنند .

در این میان شرکت پرشین نوین پرچم سعی کرده تا با پیروی از سیاستهای شرکت مبنی بر ارزش والای مشتریان و مراجعین به این مرکز، محصولات مورد نظر و درخواست سفارش آنها را در کمترین زمان ممکن و مناسب ترین کیفیت تولید و عرضه کند، تا رضایت حداکثری مشتریان را در کنار فروش بالای خود داشته باشند.

 

 

پرچم ایران بر اساس مدارک و منابع تاریخی سیر تحولی داشته که قابل استناد است

برای نمونه در تصاویری که از کاخ شوش به دست آمده است، این سه رنگ را با همان ترتیبی که امروزه موجود است می توان مشاهده نمود.

طراحی پرچم مدرن ایران نقطه اوج نمادهای اسلامی بود که به نمادهای قبلی و رنگ‌های ملی افزوده می‌شدند. پرجم ایران در فرم امروزی خود، در سال ۱۹۸۰ طراحی شد و توسط بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی در طول ماه می همان سال مورد تأیید رسمی قرار گرفت. این نماد در ۲۹ جولای ۱۹۸۰ و پس از زونمایی از پرچم جدید، به طور رسمی به نماد دولت تبدیل شد. پرچم فعلی از این نماد و نیز نمادی اسلامی (الله اکبر) برای جایگزین کردن نمادهای قبلی استفاده کرد که پیروزی دولت جدید اسلامی را به ظلم و استعمار گذشته نشان می داد.

در طول دوران باستان درفش ایران ( پرچم ایران ) دچار تغییرات بسیار زیادی شده و برخی از نمادهای تاریخی را می توان بر روی پرچم مشاهده کرد.

درفش کاویانی اولین پرچم ایران بود که در دوران باستان بوجود آمد. کاوه آهنگر با قراردادن چرم آهنگری بر روی درفش ایران به قیام علیه ظلم و جور برخاست

پرچم ایران دارای سه رنگ بوده از ابتدا تاکنون، درگذشته با نماد شیر وخورشید شناخته میشد،سفارش انواع پرچم ایران درپرشین نوین پرچم

 

سیر تحول تاریخی پرچم ایران قبل از ظهور اسلام

تعداد پرچم های باقیمانده از دوران باستان نشانگر این است که در این عصر، پرچم های خیلی زیادی وجود نداشته است. درفش شهداد یکی از باستانی ترین پرچم های کشور به شمار می رود. قدمت این پرچم به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

درفش شهداد برای اولین بار در شرق کوه های کرمان و در حاشیه غربی کویر لوت کشف شد. البته ایرانیان قبل از این با نمادهایی سعی می کردند که خود را به سایر ملل بشناسانند، ولی در حال حاضر ما به این نمادها دسترسی نداریم و درفش شهداد اولین نمونه و مدرک برای پی بردن به سیر تاریخی پرچم ایران است.

در زمان هخامنشی و در زمان کوروش کبیر درفش کاویانی به شکل عقاب مجسم شده بود. این پرچم نماد تمایز بین سپاهیان ایران و لشکر متخاصم بود. عقاب در نماد فروهر نیز مشاهده می شد. نطفه پرچم ایران در این زمان بوجود آمد.

نماد عقاب بعد از حمله اسکندر مقدونی به ایران، دیگر مورد استفاده قرار نگرفت. پس از سقوط سلسله سلوکیان، اشکانیان قدرت پادشاهی ایران را به دست گرفتند و بار دیگر نمادهای ایرانی برای مشخص کردن وجهه ایران و ایرانی مورد استفاده قرار گرفت.

پرچم ایران در زمان اشکانیان شامل طرحی از خورشید بود و در واقع آن ها خورشید را به عنوان نماد اصلی خود انتخاب کرده بودند.

سلسله ساسانی میراث دار اشکانیان بودند، ساسانیان به فرهنگ باستانی اشکانیان توجه بسیار زیادی داشتند و پرچم آن زمان نیز مانند درفش کاویانی بسیار مهم شد.

پرچم ایران از ابتدا تا کنون، کوروش بزگ ،هخامنشیان، دوره اساطیری، سرخ جامگان، سیاه جامگان، سامانیان، اشکانیان،تیموریان، سلجوقیان، افشاریان، نادرشاه افشار، پرچم ناصر الدین شاه،مظفرشاه،زندی،دوران پهلوی،جمهوری اسلامی

درفش کاویانی:

طبق قدیمی‌ترین سکه بدست آمده با نقش دَرَفش کاویانی از دوران بَگداد یکم مربوط به سال 290 پیش از میلاد مسیح، این پرچم ایران زمین دارای چهار نقطه بوده است. بعبارت دیگر، حتی 500 سال پیش از آغاز شاهنشاهی ساسانی، این پرچم توسط بگداد یکم فرماندار ایرانی امپراطوری سلوکی در پارس به کار گرفته می‌شده و تا قبل از فروپاشی ساسانیان به دست اعراب، پرچم باستانی ایران بوده است. دَرَفش کاویانی توسط فرماندار سلوکی ایران، امپراطوری اشکانیان و امپراطوری ساسانیان بکار گرفته شده است.

محمدبن جرير طبري در کتاب تاريخ خود به نام الامم و الملوک آورده است که پرچم کاويانی از پوست پلنگ درست شده، به طول دوازده ارش که اگر هر ارش را که فاصله بين نوک انگشتان دست تا بندگاه آرنج است، 60 سانتي متر محسوب کنیم، طول آن به پنج و عرض آن به هفت متر می رسد. ابوالحسن مسعودي نيز در مروج اهب همین موضوع را یادآور می شود.


درفش کاويان زمان ساسانيان از پوست شير يا پلنگ ساخته می شد، در هر دوره پادشاهی، تعدادي جواهر و زیورآلات به آن افزوده می شد. به هنگام حمله اعراب به ايران، در جنگي که در اطراف شهر نهاوند درگرفت، درفش کاويان به دست آنان افتاد که گوهرها را به غارت برده و پوست آن را سوزاندند.


نماد شیر و خورشید ایران در قرن 15 میلادی بر روی پرچم نمایش داده شد و در اواخر قرن نوزدهم رنگ سبز و قرمز به عنوان یک مرز به یک پرچم سفید با این نمادها اضافه شد. پس از اعطای قانون اساسی سال 1906، سه قطعه از پرچم های ملی بسیاری از کشورهای دیگر به طور رسمی برای ایران شناخته شد. خطوط افقی آن از سبز و سفید قرمز به ترتیب نمایان گر اعتقاد اسلامی کشور، صلح و ارزش گذاری بود. نماد شیر ​​و خورشید در مرکز نوار سفید قرار داشت؛ علامت های اضافی (تاج امپراتوری و یک تاج گل) برای مقاصد خاص مانند ناوگان دریایی اضافه شد. در دهه های بعد، بسیاری از تغییرات هنری به صورت نمادهایی در پرچم ایران خود را نشان دادند.

سیر تاریخی پرچم ایران بعد از ظهور اسلام

در دوران بعد از اسلام، هنوز پرچمی برای کشور مشخص نشده بود. خاندان متعددی به قدرت می رسیدند ولی کشور یک حکومت مرکزی نداشت و به همین دلیل اقوام مختلفی در نواحی مختلف حکومت می کردند. در این دوران پرچم ایران، تغییرات بسیار زیادی را متحمل شد.

در دوران صفوی، کشور یکپارچه شد و شاه امیر عباس صفوی یک حکومت مرکزی در کل کشور تشکیل داد و بالاخره کشور دارای یک حکومت مرکزی شد.

پادشاهان صفوی توانستند با مذهب کشور را یکپارچه کنند. در این دوران بود که پادشاهان صفوی از نمادها و سمبل های قدیمی برای یکپارچه سازی کشور استفاده کردند.

در پرچم ایران آن زمان، این قضیه به خوبی مشخص است. رنگ سبز پرچم ایران به دوران صفویه باز می گردد و سمبل شیر و خورشید هم نشاندهنده سیاست پادشاهان صفوی است.

در زمان هخامنشیان نیز در پرچم ایران از سمبل های شیر و خورشید استفاده می شد. نگاره ها و آثار باستانی کشور نشانگر این موضوع است.

پادشاهان صفوی با نمادهای خاصی که در پرچم ایران استفاده می شد می خواستند که تفاوت و خاص بودن خودنشان را نسبت به اجداد خود نشان دهند.

زمانی که پادشاه جدیدی به قدرت می رسید سعی می کرد که قدرت خود را در پرچم ایران بنمایاند و به همین دلیل از نمادهای خاص خود در پرچم ایران استفاده می کرد.

تغییرات پرچم در زمان افشاریان

پرچم ایران در زمان افشاریان بار دیگر تغییر کرد و از آن زمان سیر همیشگی خود را طی کرده است. شکل پرچم ایران بعد از دوران صفویه تا انتهای دوران پهلوی چندان تغییر نیافت و در طول 500 سال، نماد شیر و خورشید به عنوان نماد اصلی پرچم ایران استفاده می شد و تغییرات بنیادینی در پرچم صورت نگرفت.

پس از سقوط افشاریان دوباره کشور بی پادشاه باقی ماند و در قسمت های مختلف کشور، اقوام و طوایف، حکومت های خود را تاسیس کردند. زندیان به تدریج قدرت را در مرکز کشور به دست می گرفتند ولی کشور مانند دوران صفویان یا حتی افشاریان دولت مرکزی نداشت. سیر تحول پرچم ایران در این زمان متوقف شد و نمادی به آن اضافه نشد.

تغییرات و سیر تاریخی پرچم در زمان قاجاریان

با به روی کار آمدن قاجاریان، اداره کشور مانند دوران صفویان شد و دولت مرکزی توانست که اداره کشور را بر عهده بگیرد. البته اداره کشور به شکل ملوک الطوایفی بود. پرچم ایران تا قبل از ناصر الدین شاه قاجار چندان تغییر نیافت. این شاه بیشتر بر نماد خود در پرچم تأکید می کرد و مانند شاه افشار رفتار می کرد.

ناصرالدین شاه در پرچم تغییرات بنیادی ایجاد کرد و از همان زمان بود که پرچم سه رنگ شکل گرفت. نماد شیر و خورشید قوی تر شد و شیر، شمشیر به دست ظاهر شد و اندام شیر هم قوی تر طراحی شد.

نماد شیر در پرچم ایران که از شیر ایرانی تقلید شده بوده بود به یکباره به اندام شیرهای آفریقایی تغییر کرد. تفاوت های شیرهای آسیایی و آفریقایی در اندام آن ها و اندازه یال و کوپال نشان داده می شود. شیرهای آفریقایی در مقایسه با شیرهای آسیایی، بزرگ تر و با یال و کوپال های انبوه تری ظاهر می شوند.

فروش پرچم،خریدپرچم در پرشین نوین پرچم

سیر تاریخی تحول پرچم ایران در دوران معاصر

در دوران ناصرالدین شاه قاجار، پرچم ایران چندان تغییر نکرد و تا سال 1357 به همان شکل قبلی خود باقی ماند.  پرچم چندان تغییر نکرد و به شکل و شمایل قبلی خود باقی ماند.  در زمان ناصرالدین شاه، پرچم در اکثر ادارات و نهادهای دولتی استفاده می شد.

در دوران پهلوی در پرچم تغییراتی اعمال شد. در این زمان، تاجی در بالای شیر و خورشید دیده می شد.

تغییرات پرچم ایران در زمان انقلاب اسلامی

با روی کار آمدن دولت اسلامی در سال 1357، پرچم نیز تغییر کرد. نماد شیر و خورشید که نماد خاندان پهلوی بود حذف شد و جای آن را کلمه مقدس الله گرفت. مجلس شورای اسلامی این تغییر را پذیرفت.البته امروزه بنا بر مناسبتهای خاص مذهبی، در بسیاری از مناطق کشور و در مراسم مذهبی و عزاداری ها از پرچم مذهبی نیز استفاده می نمایند.

در سال 1979 جنبش بنیادگرای مذهبی به رهبری آیت الله روح الله خمینی سرزمین شاه و دولت او را سرنگون کرد و پرچم ملی را تغییر داد. با وجود اینکه نوارهای سبز سفید و قرمز در کنار نوار خط سبز و بالای نوار قرمز حفظ شد، یک کتیبه عربی به محتوای “الله اکبر” (“خدا بزرگ است”) – 22 بار به خاطر این واقعیت که انقلاب اسلامی ایران  به تاریخ 22 بهمن در تقویم ایران رخ داده است تکرار شد.

حقایقی درباره پرچم ایران

تمامی قسمت های پرچم ایران دارای معنی است. نماد این پرچم خداوند است و به این معنی که حاکمیت فقط برای خدا و اسلام است که تلاش می کند هنجارهای تئولوژیک را اجرا کند. و 22 الله اکبر در پرچم ایران وجود دارد که روز پیروزی انقلاب اسلامی و جنبش انقلاب را نشان می دهد. رنگ سبزدر پرچم ایران به این معنی است که ایران زیبا است، رنگ سفید به این معنی است که ایرانی ها مردم صلح طلب هستند و سعی دارند صلح را در سراسر کار گسترش دهند. و رنگ قرمز به معنای شهید ایرانی برای کشور و مقاومت ایران در مقابل دشمنان است.

پرچم ایران سلطنتی “شیر و خورشید” از سلسله پهلوی پس از 11 فوریه 1979 میلادی، روز انقلاب ایران تغییر کرد.

آن روز 22 بهمن، 1357 سالگرد خورشید هجری در تقویم فارسی است،”22 بهمن” یک اصطلاح داخلی برای “روز انقلاب” در ایران است. انقلاب زمانی گسترش یافت که مردم در پشت بام ها به سر بردند و  “الله اکبر” (به معنای خدا بزرگتر از شاه است) فریاد زدند.

22 “الله اکبر” در پرچم ایران به یاد آن روز 22 بار در سراسر پرچم ایران تکرار می شود.

اولین نسخه سه رنگی مدرن ایرانی در پی انقلاب مشروطه ایران در سال 1906 به تصویب رسید.

قوانین اساسی تکمیل شده در 7 اکتبر 1907، پرچم ایران را به عنوان سه رنگ سبز، سفید و قرمز نشان دادند که نشان دهنده شیر و خورشید در وسط بود. یک فرمان در تاریخ 4 سپتامبر 1910 جزئیات دقیق نشان، از جمله شکل دم دم (مانند شیری S) و موقعیت و اندازه شیر، شمشیر و خورشید را مشخص کرد.

پرچم دو بار در دوران پهلوی اصلاح شد. در سال 1933، رنگ پرچم تیره شد و طراحی نماد تغییر یافت. ویژگی های صورت خورشید از بین رفته و تاج کیانی در تنگ نیروی دریایی با تاج پهلوی جایگزین شد. در سال 1964، این نسبت از 1: 3 به 4: 7 تغییر یافت و نشان ماموریت نیروی دریایی به طور کامل درون نوار سفید باقی ماند.

پس از انقلاب ایران، دولت موقت ایران تاج را از نیروی دریایی حذف کرد. پرچم های قدیمی و ملی تا ژوئیه 1980، زمانی که پرچم مدرن ایران به تصویب رسید، بدون تغییر باقی مانند.

پرچم ایران در زمان انقلاب اسلامی،تاریخچه پرچم ایران وبررسی و سفارش چاپ پرچم در پرشین نوین پرچم

نتیجه گیری

قدمت پرچم ایران، به زمان کاوه آهنگر برمی گردد، پرچم ایران تا به امروز در یک نمودار تاریخی منطقی تغییر کرده است. اولین پرچم رسمی کشور توسط کاوه آهنگر ایجاد شد و سلسله های پادشاهی بنا به مقتضیات زمانی خود آن را تغییر می دادند.

تا زمان رژیم پهلوی، نماد پرچم ایران، شیر و خورشید بود که در زمان شاهان گذشته همواره در حال تغییر بوده و حتی در زمان ناصرالدین شاه، از نماد شیرهای آفریقایی به جای شیرهای ایرانی استفاده می شد. در زمان رژیم پهلوی نماد شیر و خورشید، همراه با تاجی در بالای آن ها دیده می شد.

دولت جدید ایران در سال ۱۹۷۹ و اوایل دهه ۱۹۸۰ به این نتیجه رسید که نماد ” شیر و خورشید ” نشان‌دهنده یک سلطنت استبدادی غربی بوده و نیاز به جایگزینی دارد . با وجود این، با نماد طراحی‌ شده توسط حمید ندیمی جایگزین شد. طرح سه‌رنگ پرچم در اوایل سال ۱۸۸۶ ثبت شده‌ است و هر پرچم ایران از این زمان از ترکیب سبز – سفید – قرمز استفاده کرده‌است .

در شرکت پرشین نوین پرچم شاهد چاپ پرچم های با کیفیت در ابعاد و اندازه های استاندارد و حتی بر اساس سفارش و نیاز مشتریان خواهید بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.