معنای پرچم ایران

نمادهایی پرمعنا در طراحی پرچم ایران وجود دارد. رنگ های این پرچم خود نماینده صفات مختلف مانند رشد، شادی، وحدت، سرزندگی، آزادی و شجاعت می باشند.

علاوه بر نوارهای افقی آن، پرچم ایران دارای یک نشان قرمز است. این نشان در سال 1980 طراحی شد و معنای عمیقی در طراحی آن وجود دارد. این علامت ترکیبی از چند عنصر اسلامی در قالب یک طرح است. پرچم حاوی بخش هایی از یک عبارت اسلامی است که به معنی ” خدایی جز الله وجود ندارد” می باشد. این عبارت بیانگر توحید خالقیت و اعتقاد مسلمانان بر اینکه معبودی جز الله وجود ندارد می باشد و یکی از ذکر های مهم دین اسلام است که برای اکثریت مردم ایران مقدس می باشد.

این عبارت بر روی پرچم ایران مشخص می سازد که کشور جمهوری اسلامی ایران ماهیتی مبنی بر دین اسلام دارد و ارزش های غالب مردم و حکومت آن را تا حدود زیادی مشخص می سازد.

همچنین این نماد به شکل لاله ای است که به نشان یادبود افرادی که در راه کشور شهید شده اند و ارزش گذاردن به آن ها در پرچم ایران طراحی شده است.

معنای رنگ های پرچم

رنگ سبز جنبه های مختلفی از فرهنگ ایرانی را شامل می شود، از جمله زبان فارسی، سرزندگی، وحدت، طبیعت، رشد و شادی. رنگ سفید نشان دهنده آزادی است، رنگ قرمز در پرچم ایران نشانگر ریخته شدن خون شهدا، شجاعت و دلاوری است. علاوه بر نوارهای افقی، پرچم ایران همچنین دارای نمادی قرمزرنگ در میان نوار سفید رنگ وسط آن است که حاوی متن تکبیر در متن کوفیک و به زبان عربی می باشد.

  1. سبز : نشانه وحدت و سرزندگی
  2. سفيد : صلح و دوستي (نشات یافته از نماد زرتشتيان)
  3. قرمز : نشان خون از دست رفته شهیدان در راه آزادی و تعالی ایران زمین

این سه رنگ یعنی سبز و قرمز و سفید از زمان های گذشته در نمادهای ایرانی به کار می رفته اند.

البته پرچم سه رنگ ایران کاملاً مشخص نبوده و تکامل امروزی خود را نداشته است. با این حال می توان براساس مدارک تاریخی به سیر تاریخی پرچم سه رنگ ایران پی برد و مسیر تحول آن را بازسازی کرد.  

مقایسه و شباهت های پرچم ایران با 4 کشور

  در کشور عراق پرچم مربوط به اقلیم کردستان باز هم مثل پرچم ایران از ترکیب سه رنگ سبز و سفید و قرمز به وجود آمده است. حتی از لحاظ معنایی نیز ترکیب این سه رنگ با مفهوم آن ها در ایران کاملا یکسان است. یکی از پرچم هایی که با تصویر پرچم ایران شباهت زیاد دارد کشور ایتالیا است که تفاوت آن با پرچم ایران این است که به شکل عمودی قرار گرفته اند و آرم الله نیز در آن وجود ندارد. پرچم کشور تاجیکستان نیز مانند پرچم ایران بدون الله از سه رنگ سبز و سفید و قرمز ایجاد شده و تنها تفاوت در جای قرار گرفتن رنگ سبز و قرمز است که در پرچم تاجیکستان رنگ قرمز در بالا قرار گرفته و بجای آرم الله از آرم مخصوص خودشان استفاده کرده اند.پرچم کشور مجارستان نیز دقیقا مانند پرچم تاجیکستان یا پرچم ایران بدون الله است .  

تفاوت روانشناسی استفاده از رنگ ها در پرچم ایران با کشورهای مشابه

  همانطور که گفته شد روانشناسی رنگ با توجه به فرهنگ ملت ها متفاوت است. در کشور تاجیکستان معنا و مفهوم رنگ های به کار رفته در پرچمشان بدین شرح است : رنگ قرمز به معنای مبارزه و فداکاری مردم برای آزادی و استقلال است و رنگ سفید به معنی شاد و امید و آرمان است و همچنین معنی رنگ سبز نشان دهنده غرور و ابدیت است. مفهوم رنگ ها در پرچم کشور ایتالیا نیز متفاوت از معنای رنگ ها در پرچم ایران است. رنگ سفید در پرچم ایتالیا برگرفته از رشته کوه های آلپ است که همیشه پوشیده از برف است. رنگ سبز نیز الهام گرفته از دشت و تپه های سرسبز موجود در این کشور است و رنگ قرمز نیز نمایانگر خون ایتالیایی هاست که برای دفاع از وطن و رسیدن به استقلال ریخته شده است. معنای رنگ ها در پرچم کشور مجارستان نیز تفاوت هایی دارد. رنگ سبز در این کشور نماد کشاورزی و همچنین امید برای زندگی بهتر است و رنگ قرمز به معنی ارزش و روح وطن پرستانه مردم مجارستان در طول جنگ برای استقلال است و سفید نشان دهنده ماهیت وفادار مردم مجارستان است.  

ابعاد استاندارد پرچم ایران

هر پرچمی بر اساس محلی که استفاده می شود و همچنین کارایی که دارد ، در ابعاد و اندازه های مختلف ساخته می شود. مراکز چاپ و خرید پرچم با توجه به نیاز و سفارشی که از طرف مشتریان می گیرند ، انواع پرچم رومیزی و ایستاده را در سایزهای مختلف چاپ و در اختیار مشتریان قرار می دهند. یکی از این موارد پرچم ایران عزیزمان می باشد که در اندازه های استاندارد ۷۰ در۱۲۰، ۸۰ در۱۴۰، ۹۰ در۱۵۰، ۱۰۰ در۱۷۰، ۱۲۰ در۲۱۰ و ۱۴۰در۲۴۰ سانتی‌ متر تولید و چاپ می شود. پرچم‌ های اهتزاز عمودی به‌صورت واترپانچ جهت نصب بر روی میله ‌های اهتزاز و یا به ‌صورت دو سر جای چوب جهت نصب بر روی واتربندها مورد استفاده قرار می‌گیرند. سایز استاندارد پرچم ایران معمولا در ابعاد ۲ در۱، ۳ در۱، ۴ در۱ و ۵ در۱ متر ساخته می شود. یکی از مواردی که در سفارش انواع پرچم ایران (سایز و کارایی) مطرح می شود نوع پارچه ای است که در چاپ و خرید پرچم همواره مورد توجه قرار می گرفته است.به عنوان مثال در برخی نشست های سیاسی و اجلاسها نیاز هست که پارچه مناسب با محل مورد نظر (جیر یا ساتن) به کار رود. در حالت عادی و به صورت معمول جنس پارچه پرچم ایران چه به صورت عمودی و یا افقی از ژرسه و یا ساتن می باشد. با توجه به توضیحات بالا می توان گفت که اگرچه اکثر سفارشها به صورت پیش فرض و در ابعاد استاندارد می باشد ولی مراکز معتبر فروش پرچم قابلیت انعطاف بالا را در مقابل سفارشات شرکت ها و سازمانها دارند و سعی می کنند که محصولات پرچم ایران به صورت پرچم ایران عمودی ( پرچم اهتزاز ) پرچم ایران افقی ، پرچم تشریفات  و پرچم رومیزی طراحی و تولید کنند . در این میان شرکت پرشین نوین پرچم سعی کرده تا با پیروی از سیاستهای شرکت مبنی بر ارزش والای مشتریان و مراجعین به این مرکز، محصولات مورد نظر و درخواست سفارش آنها را در کمترین زمان ممکن و مناسب ترین کیفیت تولید و عرضه کند، تا رضایت حداکثری مشتریان را در کنار فروش بالای خود داشته باشند.    

پرچم ایران - پرشین نوین پرچم

  برای نمونه در تصاویری که از کاخ شوش به دست آمده است، این سه رنگ را با همان ترتیبی که امروزه موجود است می توان مشاهده نمود.

طراحی پرچم مدرن ایران نقطه اوج نمادهای اسلامی بود که به نمادهای قبلی و رنگ‌های ملی افزوده می‌شدند. پرجم ایران در فرم امروزی خود، در سال ۱۹۸۰ طراحی شد و توسط بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی در طول ماه می همان سال مورد تأیید رسمی قرار گرفت. این نماد در ۲۹ جولای ۱۹۸۰ و پس از زونمایی از پرچم جدید، به طور رسمی به نماد دولت تبدیل شد. پرچم فعلی از این نماد و نیز نمادی اسلامی (الله اکبر) برای جایگزین کردن نمادهای قبلی استفاده کرد که پیروزی دولت جدید اسلامی را به ظلم و استعمار گذشته نشان می داد.

در طول دوران باستان درفش ایران ( پرچم ایران ) دچار تغییرات بسیار زیادی شده و برخی از نمادهای تاریخی را می توان بر روی پرچم مشاهده کرد.

درفش کاویانی اولین پرچم ایران بود که در دوران باستان بوجود آمد. کاوه آهنگر با قراردادن چرم آهنگری بر روی درفش ایران به قیام علیه ظلم و جور برخاست

پرچم ایران - پرشین نوین پرجم

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *