پرچم هر کشوری نشان از فرهنگ و تمدن آن کشور دارد که بر اساس ارزش ها و رازهای نهانی که در تاریخ آن کشور نهفته است بر پرچم نقش بسته اند. مهم ترین موارد مورد بررسی در راز پرچم کشورها می توانند شامل رنگ ها، المان ها، طرح پرچم و دلایل طراحی شکل پرچم باشند. همچنین آشنایی با هویت هر سرزمین می تواند کم و بیش از نقشی که بر پرچم آن بسته شده است نمایان گردد. پرچم کشورها هر کدام عمری برای آن کشور خودنمایی کرده و اقتدار و عظمت خود را به رخ کشیده اند.

قصه های نهفته و راز پرچم کشورها

هدر پرچم های متعلق به هر کشورحکایت و سری نهفته است در اینجا میخواهیم به راز پرچم کشورها بپردازیم، که راز پرچم کشورهای مختلف نشان از انگیزه، آرمان، نگرش سیاسی، اعتقادات دینی و فلسفه و باور یک ملت است.

امری که شاید با به تصویر کشیدن آن بر روی پرچم به راحتی بتوان حرف های ناگفته و راز پرچم کشورهای دور و نزدیک القا نمود.

نشان حک شده بر روی پرچم کشورها حاکی از معرفی نوشته ای شبیه به بیوگرافی یک فرد دارد که با آن می توان فرهنگ و باور یک ملت را با یک تصویر خاص و زیبا به نمایش گذاشت. شرایط جغرافیایی، نمادها، مذهب و رنگ ها زمانی که با یک دیگر ترکیب می شوند پرچم یک کشور را به تصویر می کشند. اما باید دانست که پشت این انتخاب ها مفهوم های بسیار شگرفی نهفته است که شنیدن آن خالی از لطف نیست.

انگلیس نمونه ای از قدیمی ترین اسرار و راز پرچم کشورهای دنیا

در بررسی راز پرچم کشورها ابتدا سراغ پرچم کشور انگلیس رفتیم،جالب است بدانید که انگلستان در به تصویر کشیدن المان های خود بر پرچمش در زمرۀ قدیمی ترین کشورها قرار دارد. قدمت این پرچم به سال 1801 بر می گردد که نشان از ارزش و ماندگاری آن دارد.

انگلیسی ها نام Union Jack را برای پرچم خود انتخاب کرده اند. شکل طراحی این پرچم شبیه به صلیب های متقاطع ترکیبی است که نشانه ای از قدیسین محافظ انگلستان، ایرلند و اسکاتلند است. این صلیب ها به ترتیب مرتبط می شوند به صلیب قرمز سنت جورج قدیس حامی انگلستان، صلیب سنت پاتریک قدیس حامی ایرلند و صلیب ضربدری سنت اندرو قدیس حامی اسکاتلند. در زمان طراحی پرچم انگلستان، ولز جزئی از کشور انگلستان به شمار می رفت اما دلیل عدم طراحی نماد این کشور بر پرچم هنوز در هاله ای از ابهام است.

راز پرچم کشورها و ایالات آمریکا نماد پنجاه ستاره و سیزده نوار

هر کدام از راز پرچم کشورها مفهومی را به ذهن القا می کند، مانند این نماد که به طور شاخص بر پرچم ایالات متحدۀ آمریکا به چشم می خورد و حاکی از نشانه های خاصی است. پنجاه ستاره نشان از پنجاه ایالت و سیزده نوار طراحی شده روی پرچم نشان از سیزده جامعۀ کهن آمریکا دارد. این طراحی، راز پرچم آمریکا را در بین راز پرچم کشورهای دیگر شاخص تر جلوه می دهد.

این پرچم به نام های «شکوه ماندگار» یا «ستاره ها و نوارها» نیز شهرت دارد. جالب است بدانید که از سال 1775 تا کنون حدود بیست و شش مرتبه شکل و طرح پرچم این کشور تغییر پیدا کرده است که در قیاس با طراحی پرچم کشورهای دیگر رقم قابل توجهی به شمار می آید.

شکل و طرح اولیۀ پرچم آمریکا به دلیل شباهت بسیار زیادش به پرچم کمپانی هند شرقی بریتانیا تغییر یافت. امروزه طرح نهایی با خط های راه راه سفید و سرخ دیده می شود که نشان از سیزده مستعمره ای است که برای اولین بار علیه بریتانیا قیام نمودند و منجر به استقلال آمریکا شد. هر یک از پنجاه ستاره که بر قسمت آبی رنگ پرچم به نمایش گذاشته شده اند نشان از یک ایالت داشته که خود به تنهایی صاحب یک پرچم مجزا هستند.

اتریش و نمادی نوستالژی در راز پرچم کشورها

راز پرچم کشورها داستان های بسیار زیبایی را به ارمغان می آورد و اتریش یکی از این داستان های نوستالژی را این گونه روایت می کند: روایت شده است زمانی که لئوپولد پنجم، دوک اتریش از نبرد به دیار خود باز گشت لباسش تماماً آغشته به خون بود، اما زمانی که کمربند خود را برای تعویض لباس باز کرد نزدیکان وی شاهد این بودند که لباس زیرین وی کاملاً تمیز است. این همان امری است که سبب گشته پرچم اتریش با دو خط قرمز و یک خط سفید به تصویر کشیده شود و این داستان زیبا را روایت کند. این پرچم از معدود پرچم های قدیمی تر از کشور انگلستان به شمار می آید که ظهورش به سال 1230 میلادی بر می گردد.

نماد سبز و سرخ بنگلادش یکی دیگر از راز پرچم کشورها

در روایت راز پرچم کشورها، تصویر حک شده روی پرچم بنگلادش نشان از قربانیانی است که برای رسیدن به انقلاب این کشور فدا شده اند. قرمز برای بنگلادشی ها نشان از شفق و خورشید در حال طلوع نیز می باشد. شاید جالب باشد که بدانید این نماد سرخ در مرکز پرچم واقع نشده است تا در زمان بر افراشته شدن پرچم درست در مرکز تصویر به نمایش گذاشته شود. سبزی پرچم نشان از زیست بوم سبز و با طراوات مردمان این کشور دارد.

راز پرچم جمهوری اسلامی ایران در قیاس با راز پرچم کشورها

در آخر کمی از پرچم زیبا و سه رنگ کشور عزیزمان ایران بدانیم، پرچم ایران نیز همانند سایر کشورها دارای علائم و نماد ها و رنگ هاییست که در بررسی راز پرچم کشورها به آن می پردازیم. با اینکه می دانیم نماد صلح و شادی و شجاعت نقش بسته بر پرچم به خوبی برای ایرانیان آشکار هست، پرچم ایران از سه رنگ سرخ، سفید و سبز تشکیل شده است که هر کدام از رنگ ها نشان دهندۀ عقاید و تفکرات  خاصی است.

رنگ سبز نشان دهندۀ رشد و شادی است و سفید به منظور صلح و دوستی بر روی این قاب خوش رنگ نقش بسته است. در نهایت رنگ قرمز نشان از آتش عشق و شجاعت دارد. عبارت «الله اکبر» 22 بار بر روی پرچم کشور عزیزمان ایران نقش بسته است که یازده بار با رنگ قرمز و یازده بار با رنگ سبز به نشانۀ روز بیست و دوم بهمن ماه بر روی حاشیه های پرچم می درخشد. همچنین شاید جالب باشد که بدانید گل لاله نشانه ای است که به وسیلۀ آن پرچم عزیزمان با عبارت «لا اله الا اله» زینت داده شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *